Sukces uczennicy z bystrzyckiego LO

piątek, 22.4.2016 13:56 7154 6

Marta Lampasiak z II klasy o profilu matematyczno-fizycznym I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich  w Bystrzycy Kłodzkiej zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Fizyczne Ścieżki”, który odbył się w Warszawie. Jej praca naukowa o nazwie „Widmo” znalazła się w piątce finalistów spośród 20 nadesłanych prac. To już kolejny duży sukces tej uczennicy, która w tej chwili realizuje indywidualny program nauki z fizyki.

„Widmo” to złożony układ, posiadający formę wyświetlacza widmowego, czyli urządzenia umożliwiającego wyświetlanie wyrazów i cyfr w płaszczyźnie poziomej. Pozwolił on Marcie na doświadczenie i zbadanie zjawiska związanego ze specyfiką ludzkiego wzroku – bezwładności ludzkiego oka, nazywanego również, jak twierdzi Marta – zdolnością oka do całkowania. Dzięki użyciu silnika jako napędu, mogła ona zbadać zachowanie takich wielkości jak napięcie i natężenie pobieranego przez układ prądu.

Główną częścią układu jest skrzydło – ruchomy element zataczający koła wokół osi obrotu, na którym umieszczone zostały diody LED, stanowiące promień płaszczyzny. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu oraz synchronizacji czasu migania diod i prędkości ich obrotu, możemy wyświetlać wcześniej wspomniane obrazy (widma błysków diod), które są odbierane przez oko dzięki jego bezwładności.

Budowa układu trwała kilka miesięcy, a najbardziej intensywnym okresem pracy były dla Marty ferie, kiedy cały czas poświęcała swojemu projektowi. Wykonanie „Widma” było dla niej pewnego rodzaju wyzwaniem, ponieważ musiała ona poznać zupełnie nowe dla niej zagadnienia. Pod okiem swojego opiekuna – pana Waldemara Jacuka – zaczęła uczyć się programowania, rozszerzyła swoją wiedzę na temat układów elektrycznych i elektronicznych, musiała również nauczyć się rozwiązywania wszelkich problemów występujących podczas tworzenia „Widma”.

Praca nad projektem była bardzo trudna i pracochłonna, ale się opłaciła. Marta miała szansę zaprezentować swój pomysł oraz wyniki badań podczas seminarium finałowego, które odbyło się 9 kwietnia w Warszawie. Polegało ono na przedstawieniu pracy oraz odpowiadaniu na pytania zadawane przez jury.

W niedzielę – 10 kwietnia – Marta wzięła udział w Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia”, gdzie odbywały się pokazy prac. „Widmo” przyciągnęło zarówno wielu odwiedzających, jak i pracowników naukowych, którzy byli pod wrażeniem jej pracy. Układ, dzięki oprogramowaniu i specjalnie stworzonej przez uczennicę matrycy znaków, może wyświetlić każdy, dowolnie wybrany wyraz, co w szczególności podobało się widzom.

Podczas rozdania nagród okazało sie, że projekt Marty nie został uznany tylko za pracę fizyczną, lecz urósł do rangi pracy godnej inżyniera. Odpowiedziała ona nie tylko na pytanie: „dlaczego?”, które stawiają sobie fizycy, ale na pytania: „dlaczego?” i „jak?”, które stawiają sobie inżynierowie.

Ten sukces utwierdził Martę w wyborze jej dalszej drogi rozwoju. Chce zostać – tak jak ją nazwali – inżynierem, czyli ukończyć Politechnikę Wrocławską i nadal tworzyć nowe, szalone projekty, które planuje już teraz.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

poniedziałek, 05.12.2016 21:26
Jeżeli zainteresował Was ten artykuł, albo szukacie pozaszkolnych możliwości do...
poniedziałek, 25.04.2016 16:48
ma ktoś nr fona do niej?? Podoba mi sie:)
niedziela, 24.04.2016 16:11
fajna:)
piątek, 22.04.2016 20:59
Szkoda tylko że w Polsce nie będzie mogła rozwinąć skrzydeł.
Jan niedziela, 24.04.2016 11:56
A może właśnie w Polsce zrobi karierę. Jak wielu jej...
xxx piątek, 22.04.2016 18:58
Gratulacje :) Niech się spełnia dziewczyna, jeszcze duże pole popisu...