komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 18 czerwca 2019

Marka, Elzbiety

Studenci wykonali skaning 3D Twierdzy Kłodzko

wtorek, 21.5.2019 13:17 , komentarze: 1 , odsłony: 3688
kategorie artykułu:

Już po raz czwarty studenci z Politechniki Lubelskiej gościli na Twierdzy Kłodzko. Ich wizyta związana była z praktykami, podczas których przeprowadzone zostały prace inwentaryzacyjne, w tym skanowanie obiektu przy użyciu skanera 3D.

- Przyjeżdżamy tutaj na zaproszenie władz miasta, a zarządca Twierdzy udostępnia nam obiekt do inwentaryzacji. Kwaterujemy się w kazamatach, przez kilka dni pracujemy, a ostatniego dnia robimy prezentację przed władzami miasta i zarządcą obiektu - mówi Katarzyna Drobek, wykładowca asystent Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej. - Mamy tutaj dwie grupy: grupę architektów i grupę budownictwa ogólnego i konserwacji zabytków. Inwentaryzujemy miejsca, które wyznaczają nam zarządcy Twierdzy i są to według nich najpotrzebniejsze prace na ten moment, aby mogli przeprowadzić jakieś prace.

Studenci z Politechniki Lubelskiej przyjeżdżają do Kłodzka od 2016 roku i dzięki ich pracy zinwentaryzowany został już m.in. cały obrys zewnętrzny Twierdzy Kłodzko. 

- Studenci wykonują inwentaryzację, pomiary rysunkowe i badania. Później w laboratorium na Politechnice Lubelskiej wykonywane są badania dot. zawilgocenie i zasolenia - mówi Piotr Gleń, asystent Samodzielnej Pracowni Architektonicznej Politechniki Lubelskiej. - Najważniejszą rzeczą, jaką udało nam się zeskanować w tym roku to jest poterna na zboczu wschodnim, która zaczyna się na dole, przy kamienicach, a kończy się w miejscu, gdzie kiedyś była kotłownia - dodaje.

Inwentaryzacja obiektu odbywa się przy użyciu skanera 3D, a efektem finalnym jest trójwymiarowy model obiektu. 

- Skaning jest to obecnie jedna z najlepszych i najdokładniejszych metod inwentaryzacyjnych obiektów. Za pomocą urządzenia zbieramy informacje na temat punktów i tworzy nam się jedna, wielka chmura punktów. Dzięki temu później mamy możliwość obrabiania danych w postaci rysunków 2D, a także do doprowadzenia modelu 3D - wyjaśnia Karol Krupa, asystent Samodzielnej Pracowni Architektonicznej Politechniki Lubelskiej. - Efektem finalnym tego etapu jest trójwymiarowy model obiektu. Jest to taka nota inwentaryzacyjna potrzebna do późniejszej szczegółowej inwentaryzacji w postaci rysunków technicznych.

Powstała dokumentacja zostanie wykorzystana przez zarządcę Twierdzy w przyszłych pracach remontowych i adaptacyjnych, a na podstawie przeprowadzanych na obiekcie badań studenci Politechniki Lubelskiej wykonują także swoje dyplomy magisterskie oraz inżynierskie. 

 

 

Wasze komentarze

piątek, 14.6.2019 11:56
99
piątek, 14.6.2019 09:04
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe