Stolarka okienna - najważniejsze zasady prawidłowego montażu

wtorek, 10.12.2019 18:14 720

Prawidłowy montaż okna jest równie istotny jak wysoka jakość stolarki okiennej. Tylko profesjonalnie wstawione i obsadzone profile będą w pełni funkcjonalne, szczelne i przetrwają lata. Jakie są najważniejsze zasady montażu okien? Czy stolarka okienna może zostać wstawiona samodzielnie?

Profesjonalnie obsadzona stolarka okienna?

Nie trzeba zawodowo zajmować się montażem okien, by wstawić je we własnym domu. Nawet majsterkowicz amator może odnieść na tym polu sukces, choć nie ulega wątpliwości, że coraz więcej konsumentów decyduje się na zatrudnienie fachowców. Właściciele domu oszczędzają w ten sposób czas i energię, a ich nowa stolarka okienna jest obsadzana profesjonalnie. Niestety nie każdy wykonawca, reklamujący się jako fachowiec, rzeczywiście zna się na swojej pracy. Aby nie żałować i nie płacić za poprawki, najlepiej od razu znaleźć firmę godną zaufania. Cenną wskazówką będą tu opinie zaufanych osób, rodziny oraz przyjaciół. Sporo informacji znajdzie się też w Internecie, gdzie usługodawcom wystawiane są oceny. A ich klienci mogą odnosić się do jakości pracy w komentarzach. Pewnym kompromisem będzie samodzielne wstawienie okna, po uprzednim skorzystaniu z fachowych porad. Jakie są podstawowe wytyczne, obowiązujące podczas montażu stolarki okiennej?

Przygotowanie do montażu okna

W bałaganie łatwiej popełnić błąd, przez który stolarka okienna nie spełni pokładanych w niej oczekiwań. Przed przystąpieniem do montażu, należy zatem zadbać o czystość i porządek. Ościeże wymaga dokładnego oczyszczenia z kurzu i innych zanieczyszczeń. Skrzydła lepiej wyjąć z ościeżnicy, co ułatwi wstawienie tej ostatniej. Zwłaszcza osobie bez doświadczenia w montowaniu okien. Wbrew pozorom stolarka okienna to także spora liczba mniejszych elementów, taki jak chociażby dyble, kotwy czy kliny. Powinny być pod ręką, więc warto ułożyć je w pobliżu okna. Przynajmniej pobieżnej kontroli wymaga stan muru. Wykonuje się ją jeszcze przed wstawieniem ościeżnicy. Na tym etapie często wskazane jest zastosowanie specjalnego gruntu, który zmniejszy chłonność podłoża, ułatwiając tym samym dalszą pracę. Już po umieszczeniu w ościeżach, stolarka okienna wymaga dodatkowego ustabilizowania. Do tego celu przydadzą się wspomniane kliny. A następnie także dyble i kotwy. Elementy te należy stosować dokładnie ze wskazówkami producenta.

Zabezpieczona stolarka okienna

Świeżo wstawione okna często kojarzą się z widokiem otaczającej je pianki. I nic dziwnego, ponieważ ta ostatnia stabilizuje i uszczelnia całą konstrukcję. Pianką poliuretanową wypełnia się przestrzenie pomiędzy ościeżami i ościeżnicą. Należy jednak stosować ją z umiarem. Zbyt duża ilość produktu może powodować zniekształcenia ram okiennych. Po wyciągnięciu klinów w ich miejsca także aplikuje się preparat uszczelniający. Na tym etapie stolarka okienna nie jest jeszcze w pełni zabezpieczona. Dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi wymaga też sama pianka poliuretanowa. W tym celu stosuje się preparat paroizolacyjny wewnątrz oraz paroprzepuszczalny na zewnątrz. To najlepszy sposób na to, by stolarka okienna oraz mury nie zostały nadmiernie zawilgocone. Środki stosowane po zewnętrznej stronie okna muszą chronić z jednej strony przed zatrzymywaniem pary wodnej, a z drugiej stanowić barierę dla padającego deszczu. Przełoży się to na utrzymanie pierwotnej formy okna oraz zachowanie jego parametrów w zakresie szczelności, izolacji cieplnej i akustycznej. Profesjonalne zabezpieczenie pozytywnie wpływa na trwałość stolarki okiennej, która w dobrym stanie posłuży jeszcze dłużej.