Spytaj ekspertów ZUS, co ci się należy. Jak wyjechać do sanatorium? Jakie świadczenia są dla osób niepełnosprawnych? Jak mogą one podjąć pracę?

niedziela, 18.9.2022 13:26 371 0

Jak wyjechać do sanatorium albo jakie świadczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom z niepełnosprawnościami? Jak niepełnosprawny może wrócić do pracy? Eksperci ZUS i PFRON na Dolnym Śląsku będą udzielać porad telefonicznych i online. Konsultacje są bezpłatne.

– Nasi klienci mówią, że mają niekiedy problem z dodzwonieniem się na infolinię stąd pomysł żeby przygotować dla nich dodatkowe, tematyczne dyżury – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tym razem nasi eksperci będą informowali o możliwościach wyjazdu na rehabilitację oraz o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje. Według rzeczniczki telefon w czasie dyżuru to szybki i skuteczny sposób na rozmowę z ekspertami ZUS.

Jak wyjechać do sanatorium z ZUS?
– 19 września , poniedziałek, w godzinach 9.00-12.00. Telefon 76 876 43 80

Jakie świadczenia wypłacana ZUS dla osób z niepełnosprawnością ?
– 20 września, wtorek, w godzinach od 10:00-13:00. Telefon 74 649 75 10.

 Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. – Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami naszych instytucji partnerskich – zapewnia Iwona Kowalska-Matis. I to bez wychodzenia z domu.

 Jak niepełnosprawni mogą znaleźć pracę?
– 22 września, czwartek, w godzinach 11:00 -12:30. Spotkanie online pod hasłem „Praca i Pasja”. Link: TUTAJ.

W czasie webinaru odbędą się panele poświęcone możliwości podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami.
1. Pracuj z pasją, niezdolność do pracy Ci w tym nie przeszkodzi.
Podczas spotkania online ekspert ZUS Joanna Dynowska omówi różnice pomiędzy niezdolnością do pracy a niepełnosprawnością, zasady przyznawania świadczenia 500+ oraz świadczenia pielęgnacyjnego.
2. Pracujesz – Zyskujesz.
Podczas panelu ekspert ZUS Joanna Dynowska omówi zasady zarobkowania podczas pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, zmiany w przeliczaniu świadczeń rentowych od stycznia 2022r., najłatwiejsze możliwości kontaktu z ZUS.
3: Powrót do zdrowia – Powrót do pracy.
Podczas panelu eksperci PFRON – Joanna Repelowska, Specjalista ds. wsparcia i współpracy z pracodawcami PFRON i Monika Lorenc Samodzielny Referent ds. wsparcia i współpracy z NGO's – omówią program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych, Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, Refundacja składek ZUS dla osób z niepełnosprawnościami prowadzących działalność gospodarczą, Programy dla osób z niepełnosprawnościami aktywnych zawodowo realizowanymi przez PFRON, Działalność Centrum Informacyjno-Doradczego dla osób z niepełnosprawnościami w Oddziale Dolnośląskim PFRON.
Link do zgłoszenia udziału w panelach online: TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)