Spotkanie Śnieżnickiego Klubu Biznesu w Bystrzycy Kłodzkiej [Foto]

czwartek, 4.11.2021 09:33 3643 12

Śnieżnicki Klub Biznesu aktywizuje swoją działalność. W pierwszy wtorek listopada zorganizował drugie spotkanie otwarte dla przedsiębiorców z ziemi kłodzkiej, podczas którego od zaproszonych gości mogli dowiedzieć się o możliwych formach wsparcia ich działalności gospodarczej przez państwo, województwo, powiat i gminę oraz instytucje wyspecjalizowane.
W bystrzyckim  hotelu ABIS,  2 listopada zebrało się ponad 70 osób - przedstawicieli podmiotów gospodarczych i instytucji pracujących na ich rzecz. Zostali zaproszeni przez liderów ŚKB - Adama Jaśnikowskiego i Piotra Wdowiaka - na spotkanie z posłanką Moniką Wielichowską, radnym wojewódzkim Zbigniewem Szczygłem, starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem, etatowym członkiem Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotrem Marchewką, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robertem Duma, dyrektorem Centrum Integracji Społecznej w gminie Kłodzko Hubertem Krechem oraz przedstawicielkami Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej Moniką Pyrcz-Jurczyk i Olimpią Iwańską-Kruszyńską.

- Pomysł tego przedsięwzięcia był taki, aby przybliżyć uczestnikom roboczego panelu informacje niezwykle istotne dla ich codziennej pracy. Zabiegani, zarazem zaabsorbowani prowadzeniem firm nie zawsze są w stanie poświęcić więcej czasu na wertowanie przepisów czy komunikatów będących dla nich drogowskazem ku sięgnięciu po ewentualne dotacje czy różne formy promocji - informują organizatorzy spotkania. 

Starosta Maciej Awiżeń przeprowadził szeroką prezentację na temat współpracy samorząd powiatowy - biznes. A to dlatego, że kompleksowo omówił formy współpracy powiatu z grupami przedsiębiorców. Wskazał na rozwiązania, np. w zakresie promocji czy współdziałania ze szkołami prowadzonymi przez powiat, dzięki którym udałoby się zwrócić większą uwagę na podmiot w takich relacjach uczestniczący. Starosta przyznał, że jest pomysł na powołanie powiatowej rady przedsiębiorców, czyli ciała doradczego reprezentującego interesy dość licznego środowiska biznesowego na Kłodzczyźnie. Poinformował także o możliwości wspólnych wyjazdów na targi, współorganizacji i współfinansowania kampanii reklamowych, w tym ogólnokrajowych i zagranicznych, oferował pomoc w promocji i nawiązaniu kontaktów biznesowych w powiatach partnerskich m.in. z Izbą Gospodarczą Czech, czy w ramach Euroregionu. Wskazywał na możliwość współpracy między samorządami a przedsiębiorcami przy powoływaniu klastrów, czego przykładem – jak mówił – jest klaster energii ARES, czy klaster Wołowiny Sudeckiej. Zwrócił uwagę, że pomoc powiatu to także otwieranie klas patronackich w szkołach branżowych, które są odpowiedzią samorządu na brak wykwalifikowanych pracowników na rynku. Zapowiedział zaproszenie przedsiębiorców do współpracy przy pisaniu strategii powiatu kłodzkiego:

– Oczekujemy pomysłów i zamierzeń, jakie mają nasi przedsiębiorcy, informacji jak oceniają nasze propozycje i jak powiat ma się rozwijać przez następne 10 lat. Chcemy wyjść z propozycją utworzenia Rady Przedsiębiorców przy staroście, która byłaby opiniodawcza w sprawie na przykład uchwał, budżetów, jak i propozycji ze strony przedsiębiorców, którzy wpłacają gros podatków na działalność samorządów i państwa polskiego – podsumował swoje wystąpienie starosta Maciej  Awiżeń.

Posłanka Monika Wielichowska, jako przewodnicząca Powiatowej Rady Rynku Pracy, pokrótce omówiła jej działalność. Więcej uwagi poświęciła sytuacji w kraju pod kątem obciążeń finansowych społeczeństwa przez władze centralne. Wskazała na niebezpieczeństwa podatkowe, które będą skutkować większym zaglądaniem do portfeli przedsiębiorców. Jak zaznaczyła - nie kto inny jak społeczeństwo, w tym właśnie właściciele firm zostaną obciążeni koniecznością spłaty np. Funduszu Inwestycji Strategicznych, który jest długiem państwa wycenionym na około 23 mld zł. Parlamentarzystka wskazała na potrzebę wprowadzenia konsultacji istotnych m.in. dla biznesu projektów ustaw, tak by jego reprezentanci mogli wnieść swoje uwagi bądź zastrzeżenia. Śnieżnicki Klub Biznesu z powodzeniem wpisuje się w takie ciało opiniotwórcze.

- Nie zabrakło tematów związanych z projektowaniem budżetu państwa, Krajowym Planem Odbudowy, tzw. Polskim Ładzie, który przede wszystkim uderza w klasę średnią, ludzi pracowitych i przedsiębiorczych. O budowanej przez rządzących niebezpiecznej piramidzie płacowo - inflacyjnej. Rozmawialiśmy o potencjalnych środkach UE na rzecz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - okręg wałbrzyski jest ujęty w zadaniach. A także o potrzebnej infrastrukturze drogowej, dzięki której, oprócz bezpieczeństwa sprawi, że powiat kłodzki będzie się rozwijał turystycznie, gospodarczo i społecznie - relacjonują organizatorzy spotkania. 

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy przybliżyli swoje poczynania na rzecz uaktywnienia życia gospodarczego na ziemi kłodzkiej, głównie w jej południowej części, bo stąd wywodzi się większość przedsiębiorców zainteresowanych przynależnością do ŚKB. Powróciła kwestia formy organizacyjnej klubu, który najprawdopodobniej przyjmie postać klastra.
- Śnieżnicki Klub Biznesu, niezależnie od kształtowania się organizacyjnie, już pełną mocą zmierza ku integrowaniu środowiska przedsiębiorców. Im bardziej będzie ono silniejsze same sobą, tym większe korzyści zapewni swoim członkom. A tych nie da się nie dostrzec - szczególnie teraz, gdy największym przeciwnikiem wielu poczynań pozostaje pandemia koronawirusa - podkreślają organizatorzy spotkania. 

W spotkaniu wzięli udział także wiceprezes Uzdrowisk Kłodzkich Łukasz Czech, radni rady powiatu: Jacek Hecht, Robert Duma, i Borysław Zatoka oraz radni rady miasta Bystrzyca Kłodzka Sławomir Wełna i  Jan Krawczyk

Przeczytaj komentarze (12)

Komentarze (12)

Kłodczanin piątek, 05.11.2021 14:06
Kochani potrzebujemy Was. Jesteście rozwojem naszego powiatu. Życzę Wam sukcesów....
na wesolo poniedziałek, 08.11.2021 14:44
Starosta Awiżeń , ksywa ,,Rozwój,,, tu się można zgodzić
uwaga na LIDERÓW KLUBU piątek, 05.11.2021 20:00
Kto Kogo zrobi w ....
Turystyka - pensjonat♥️ piątek, 05.11.2021 09:32
Śnieżnicki Klub Biznesu jestem dumna, że taki projekt powstaje w...
Stek piątek, 05.11.2021 10:45
Ba ! już mieliśmy "klaster" na wołowinę sudecką i co?...
Biznes budowlany piątek, 05.11.2021 08:30
Super inicjatywa. Biznes musi się integrować i wspierać. Im...
MIKIIWYKII czwartek, 04.11.2021 21:34
A DLACZEGO TE OSOBY NIE MAJĄ MASECZEK??? CZY PRZEPISY ANTY...
Kkk piątek, 05.11.2021 12:34
MIKIIWYKII A ty jesteś konfidentem NWO że kontrolujesz zdrowych ludzi?...
Bystrzyca piątek, 05.11.2021 07:43
Niech zaczną Płacić Podatki jak Mieszkańcy Bystrzycy Klub Bystrzyckich...
pitas czwartek, 04.11.2021 21:31
A dlaczego nie było tam Wybitnej PANI PREZES Z PKS...
Jakubek czwartek, 04.11.2021 21:14
Kolejny spęd nieudaczników z PO-papranej partii. Widzą już rychły koniec,...
Cech czwartek, 04.11.2021 10:00
Noo !!! szczytne zamiary na lepsze???? a może by tak...