komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Spotkanie pełne pachnących ziół i nie tylko [Foto]

piątek, 30.10.2020 11:56 , komentarze: 1 , odsłony: 369
kategorie artykułu:

W ramach ogólnopolskiej akcji „Klimat na czytanie – Noc bibliotek” w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej odbyło się spotkanie z seniorami Dziennego Domu „Aktywny senior”, które poprowadziła Jolanta Terlecka z Gorzanowa.

- Od wielu lat jestem 100 % społecznikiem. 13 lat pełniłam zaszczytną funkcję Sołtysa wsi Gorzanów. Z zamiłowania i z pewnymi umiejętnościami jestem artystką. Śpiewam w zespole ludowym, pracuję w kole gospodyń. Uczę i wykonuję różnorodne rękodzieło, aby nie przerwać łańcucha kulturowego na wsi. Zajmuję się zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem, robię ogrom przetworów z owoców i warzyw z mojego ogrodu. Zbieram zioła a z nich powstają maści i kremy, octy ziołowe, toniki, peelingi dla znajomych. Kocham życie wiejskie. – mówi Jolanta Terlecka.

Na wykładzie w Jaszkowej Górnej nasz gość opowiedział o uprawie i zastosowaniu ziół w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Bo, przecież zioła były stosowane w codziennym życiu od zarania dziejów…

- O lawendzie dowiedzieliśmy się, że wykorzystywana jest także w kuchni (m.in. do aromatyzowania mięs), przemyśle kosmetycznym (olejek lawendowy), a nawet farmaceutycznym (m.in. działanie uspokajające i antyseptyczne). W domu zazwyczaj wykorzystuje się ją do tworzenia dekoracji, a także odstraszania moli. Była też mowa o kurdybanku, który działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe i ściągające. – kontynuuje ekspert. - Stosuje się go również jako składnik opatrunków, na trudno gojące się rany czy oparzenia. Regeneruje on naskórek. Hamuje krwawienie. Odwary z niego pomagają łagodzić dolegliwości wątroby i trzustki. Reguluje pracę oskrzeli i płuc, działa zatem korzystnie przy astmie i kłopotach z oddychaniem. Kto cierpi na reumatyzm, powinien trzymać w swojej apteczce lekarstwa z tą rośliną w składzie. 

- Poznaliśmy również możliwości nawłoci pospolitej (nie zbierać tej przy drogach). Przyspiesza gojenie ran, działa ściągająco, stosowana doustnie wykazuje działanie przeciwzapalnie, uszczelniające na naczynia krwionośne, działa moczopędnie i działa przeciwzakrzepowo - mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki- Pani Jola opowiadała także o ziołach w magiczny sposób i zdradziła nam, że nasturcja jest naturalnym silnym antybiotykiem działającym przeciwko takim bakteriom jak staphylococcus, czy paciorkowce wywołujące choroby gardła, zapalenie oskrzeli i choroby nerek. Pomoże zwalczać salmonellę i działa antyseptycznie na rany. Z nasturcji przygotowuje się ekstrakty wodne, nalewki na spirytusie i syropy.

W drugiej części spotkania, seniorzy wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych podczas, których wykonali autorskie broszki, oczywiście pod kierunkiem pani Jolanty.


Była to też okazja do ogłoszenia wyników konkursu na zakładkę do książki inspirowaną dziełem Juliusza Słowackiego „Balladyna”, w którym udział wzięli także seniorzy z DDS. I tak, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar wręczyła dyplomy, nagrody i upominki:
za 1 miejsce – bajeczna szkatułka: dla Danuty Moch
za 3 miejsce – flaga narodowa w pudełku: dla Genowefy Posłusznej.

 

Wasze komentarze

wtorek, 24.11.2020 18:31
wtorek, 24.11.2020 18:05
poniedziałek, 23.11.2020 12:53
niedziela, 22.11.2020 10:59
sobota, 21.11.2020 10:49
piątek, 20.11.2020 14:16
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK