Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa

Rok 2018. Jesień. W trakcie prac remontowych wieży i dachu kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej  w Lutomierzu koło Ząbkowic Śląskich, odkryta zostaje „kapsuła czasu”, pamiętająca remont świątyni w latach 1924/25. Kapsuła nosi w sobie tajemnicę – spisane niemal sto lat temu dokumenty oraz pewną ilość pieniędzy -  niemieckich pieniędzy inflacyjnych – banknotów i monet, teraz prezentowanych w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Wystawa dostępna od 15 października.

W chwili zamykania kapsuły czasu, wartość skarbu z Lutomierza sięgała zaledwie kilkudziesięciu fenigów. Jest on jednak symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Lutomierza włożyli do kapsuły czasu miliardy marek nie w dowód hojności, lecz jako symbol trudnych czasów z jakimi musieli się zmierzyć. 

Ciekawość budzą nierozcięte arkusze 21 banknotów o nominale 10 tys. i 24 banknotów po 50 tys. marek z początku i końca 1922 r. Pieniądz ten tak szybko tracił na wartości, że wydrukowanych banknotów nie opłacało się już nawet rozcinać, gdyż nie można było za nie niczego kupić.

Wystawa „Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa” wyjaśni odbiorcy czym jest inflacja lub hiperinflacja – zjawisko mające bardzo negatywny wpływ na gospodarkę, a co za tym idzie na codzienne życie obywateli. Choć przebieg inflacji jest na ogół podobny, to przyczyny jej występowania mogą się różnić. To właśnie pokarzemy na wystawie, na przykładzie prezentacji przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe.

Informacje na wystawie zaprezentowane zostaną w formie plansz ekspozycyjnych. Przebieg inflacji obrazować będą oryginalne banknoty. Część z nich pochodzić będzie z obszernych zbiorów numizmatycznych Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz z prywatnych zbiorów znanego na Dolnym Śląsku kolekcjonera – Macieja Borowskiego. Z racji tego, że czterech węgierskich banknotów o niewyobrażalnie dużych nominałach nie udało się w Polsce odnaleźć, dzięki uprzejmości Węgierskiego Muzeum Narodowego (Magyar Nemzeti Múzeum) w Budapeszcie, zaprezentujemy ich wysokiej jakości kopie.

Projekt został zrealizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz przy wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

W okresie prezentacji wystawy muzeum planuje organizację prelekcji na temat inflacji z udziałem wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)