Sensacyjna historia Lewina Kłodzkiego! Na styku trzech kultur... To pierwsze takie opracowanie od II wojny światowej [FOTO]

czwartek, 25.5.2023 15:49 2194 6

O sensacjach historycznych z Lewina Kłodzkiego słyszymy co i rusz. Lokalni pasjonaci historii znaleźli już w okolicy tysiącletni miecz, ostatnio zapewne niewiele młodszy topór. Prawdziwą sensacją jest jednak pierwsza taka powojenna monografia miejscowości, z której autorem będziemy się mogli spotkać w najbliższy poniedziałek, 29 maja.

Co dzieli dwie fotografie: tę kolorową, którą rozpoczynamy naszą galerię zdjęć i następną, tę czarno-białą? Z pozoru niewiele. Niemal identyczny kadr i wszystkie detale. Kolor? Jakieś sto lat różnicy dzielące chwile, w których zostały one zrobione? Tak, ale ważniejsze jest to, co wtedy i teraz działo się i dzieje w tych domach. Kto w nich mieszkał i mieszka. O tym właśnie m.in. opowiada praca Andrzeja Sobczyńskiego „Lewin w dziejach trzech kultur”

Dlaczego uważamy, że to jest właśnie sensacja? Niby wszyscy wiemy, o czym zresztą pisał też Sobczyński, że na przykład 12 marca 1428 roku oddziały husytów rozpoczęły marsz „drogę polską” w kierunku Kłodzka, a pierwszym obiektem, który kompletnie zniszczyli, był zamek w właśnie w Lewinie. Ale gdzie był ten zamek, kto na nim mieszkał? Na pytanie to nie opowiedzą archeolodzy i ich cenne znaleziska, ale historycy, którzy te odkrycia przeanalizują  i skonfrontują ze źródłami i dotychczasową wiedzą.

Znaleziony 20 maja przez Konrada Oczkowskiego i Karola Ormana topór pochodził  - jak twierdzą jedni –z końca X lub początku XI wieku, a może – tego zdania są inni – jest nawet 200 lat młodszy. Ma to znaczenie jednak tylko wtedy, jeśli pozwoli nam odpowiedzieć, kto mógł nim władać. Może potomek rycerza Hrona, Ješek, który w połowie XIV wieku zajął majątek wokół Lewina? Siedzibę miał na wzgórzu, które jeszcze w XIX wieku zwane było Hradište – obecnie nieistniejący już Gródek.

O dziejach Lewina Kłodzkiego, tych dawnych i tych współczesnych oraz o swojej monografii Andrzej Sobczyński opowie nam w poniedziałek, 29 maja, o godzinie 16:00 w Sali Konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury, ul. Chopina 2 w Lewinie Kłodzkim.

A nasi młodzi odkrywcy już zasilili Izbę Regionalną Lewina Kłodzkiego obiektami odnalezionymi podczas prac poszukiwawczych prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków. Wśród znalezionych przez nich przedmiotów są m.in. monety z XVII I XIX w, biżuteria czy elementy umundurowania żołnierzy pruskich. Je także warto zobaczyć, choć najcenniejsze – miecz i topór – są ciągle przedmiotem badań naukowców. [kot]

Monografia została opracowana i wydana dzięki projektowi Urzędu Gminy Lewin Kłodzki „Na styku trzech kultur. Dzieje Lewina Kłodzkiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
 
Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

J 23 czwartek, 25.05.2023 16:40
Historia piękna i hodna mieszkańców Lewina popierających Rządy PiS czynnie
Mieszkaniec czwartek, 25.05.2023 18:26
Jelop 23 lecz nogi bo glowa juz stracona pisowski trolu
J 23 czwartek, 25.05.2023 21:49
Fakty bolą .W Lewinie PiS wygrywa do Sejmu.i Senatu wygrywa...
Opozycja piątek, 26.05.2023 15:50
Trudno... zostawimy więc pisowi ten Lewin. Wystarczy nam cała resztą
poniedziałek, 29.05.2023 12:37
dobre... Krótko i trafnie. Ekstra riposta
Mieszkaniec piątek, 26.05.2023 16:23
Ja tez z pisu pije i spierdzielam