Sensacyjna historia Lewina Kłodzkiego! Na styku trzech kultur... To pierwsze takie opracowanie od II wojny światowej [FOTO]
O sensacjach historycznych z Lewina Kłodzkiego słyszymy co i rusz. Lokalni pasjonaci historii znaleźli już w okolicy tysiącletni miecz, ostatnio zapewne niewiele młodszy topór. Prawdziwą sensacją jest jednak pierwsza taka powojenna monografia miejscowości, z której autorem będziemy się mogli spotkać w najbliższy poniedziałek, 29 maja.
Co dzieli dwie fotografie: tę kolorową, którą rozpoczynamy naszą galerię zdjęć i następną, tę czarno-białą? Z pozoru niewiele. Niemal identyczny kadr i wszystkie detale. Kolor? Jakieś sto lat różnicy dzielące chwile, w których zostały one zrobione? Tak, ale ważniejsze jest to, co wtedy i teraz działo się i dzieje w tych domach. Kto w nich mieszkał i mieszka. O tym właśnie m.in. opowiada praca Andrzeja Sobczyńskiego – „Lewin w dziejach trzech kultur”
Dlaczego uważamy, że to jest właśnie sensacja? Niby wszyscy wiemy, o czym zresztą pisał też Sobczyński, że na przykład 12 marca 1428 roku oddziały husytów rozpoczęły marsz „drogę polską” w kierunku Kłodzka, a pierwszym obiektem, który kompletnie zniszczyli, był zamek w właśnie w Lewinie. Ale gdzie był ten zamek, kto na nim mieszkał? Na pytanie to nie opowiedzą archeolodzy i ich cenne znaleziska, ale historycy, którzy te odkrycia przeanalizują i skonfrontują ze źródłami i dotychczasową wiedzą.
Znaleziony 20 maja przez Konrada Oczkowskiego i Karola Ormana topór pochodził - jak twierdzą jedni –z końca X lub początku XI wieku, a może – tego zdania są inni – jest nawet 200 lat młodszy. Ma to znaczenie jednak tylko wtedy, jeśli pozwoli nam odpowiedzieć, kto mógł nim władać. Może potomek rycerza Hrona, Ješek, który w połowie XIV wieku zajął majątek wokół Lewina? Siedzibę miał na wzgórzu, które jeszcze w XIX wieku zwane było Hradište – obecnie nieistniejący już Gródek.
O dziejach Lewina Kłodzkiego, tych dawnych i tych współczesnych oraz o swojej monografii Andrzej Sobczyński opowie nam w poniedziałek, 29 maja, o godzinie 16:00 w Sali Konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury, ul. Chopina 2 w Lewinie Kłodzkim.

Monografia została opracowana i wydana dzięki projektowi Urzędu Gminy Lewin Kłodzki „Na styku trzech kultur. Dzieje Lewina Kłodzkiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
Komentarze (6)