Seniorzy poznali dobroczynne działanie ziół [Foto]

środa, 15.9.2021 15:35 1176 2

"Oleje ziołowe na bolące stawy i nie tylko…” - to temat spotkania, które odbyło się w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach. O dobroczynnych właściwościach ziół opowiadała  Jolanta Terlecka z Gorzanowa, od wielu lat pasjonatka zdrowego stylu życia i miłośniczka ziół.

Spotkanie rozpoczął wykład, podczas którego można było dowiedzieć się czym są zioła, jak je stosować i dla kogo są one zalecane. Dla przykładu, czarnuszka podnosi odporność. Lubczyk pobudza jelita. Geranium działa przeciwbólowo. Nasturcja może być dodatkiem do sałatek, jak również dostarcza niezbędnego nam jodu. Bylica jest na niestrawność, a żywokost pomaga na zapalenie stawów.

Wykład, wzbogacony był zielarskimi praktykami, a także wiedzą o tym, że zioła możemy zamienić w oleje, maści, octy ponieważ nadają się do suszenia i fermentowania. Powstają z nich drogocenne napary, które przed zastosowaniem zaparzamy. Prócz swoich właściwości uzyskamy niepowtarzalny aromat, smak i zapach. Przekazanej wiedzy było bardzo dużo, a każdy senior sobie coś zanotował z myślą o wykorzystaniu w przyszłości.

Po części teoretycznej seniorzy przeszli do działania. Każdy stworzył spersonalizowany zestaw uzdrawiający, wykorzystując wcześniej przygotowane składniki. Dziurawiec, mięta, pokrzywa, dzika róża, czosnek, dynia, pomidory – to prawdziwe lekarstwa rosnące na naszych polach i w przydomowych ogródkach. Tylko, czy doceniamy ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie? Okazuje się bowiem, że nie musimy biegać, po lekarzach i aptekach, gdyż lekarstwa rosną na naszych działkach. 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Xyz poniedziałek, 20.09.2021 05:04
Ciekawe czy o przeciwwskazaniach do stosowania też coś pani raczyła...
środa, 15.09.2021 23:03
Czego ta Pani T. Już się nie chwytała...