komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

Sekretne życie pszczół z Henrykiem Zarembą

środa, 13.6.2018 11:19 , komentarze: 0 , odsłony: 1828
kategorie artykułu:

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej gościła pszczelarza i wielkiego pasjonata pszczół ze Starego Wielisławia pana Henryka Zarembę. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań, oraz ich znaczenie w przyrodzie. 

Młodzi uczestnicy zdobyli cenne informacje i ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i wreszcie, jak powstaje miód. Mogli też z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. ramkę, dymkę, podkurzacz oraz specjalny strój ochronny. Dzieci przymierzały się do zawodu pszczelarza i strojów… Poznały również zdrowotne właściwości i walory smakowe miodu, a punktem kulminacyjnym była degustacja „słodkiego przysmaku na waflu”. 

Pan Henryk opowiadał bardzo swobodnie o tych wszystkich sekretach, a nawet zadał dzieciom zadanie domowe „Jak działa dym na pszczoły?”. Na odpowiedzi czeka pani bibliotekarka Agata. Pierwsze dziecko, które odpowie prawidłowo na pytanie otrzyma pluszaczka pieseczka. 

Kochani Rodzice! Pasieka- Siedlisko w Starym Wielisławiu, którą prowadzi pan Henryk Zaremba oferuje miody odmianowe: wielokwiatowy wiosenny, wielokwiatowy letni, rzepakowy, mniszkowy, spadziowy, nektarowo-spadziowy, lipowy, faceliowy, sudecki miód gryczany (wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych), pyłek pszczeli. Wszystko jest pełne zdrowia i natury. Pożytki zlokalizowane są wyłącznie na terenie Kotliny Kłodzkiej, a miody sprzedawane są pod marką „Sudeckie Miody Kotliny Kłodzkiej”. Zapraszamy! – Bo miód jest miodzio! 

-Przygodę z pszczółkami wzbogaciła fachowa literatura, a także możliwość przeczytania „Pszczółki Mai i jej przygód” autorstwa Waldemara Bonsels z księgozbioru biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Książka została wydana przez Wydawnictwo Śląsk w 1961r. i jest cennym egzemplarzem dla naszej książnicy – wspomina Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Dziś trudno znaleźć taki egzemplarz na rynku wydawniczym. 

Składamy serdeczne podziękowania panu Henrykowi za niezwykle interesujące spotkanie z dziećmi i wprowadzenie ich w tajniki zawodu pszczelarza. 

 

Wasze komentarze


wczoraj, 16 godz temu
1
poniedziałek, 18.2.2019 18:41
poniedziałek, 18.2.2019 11:13
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele