Samorządowcy z trzech powiatów: kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego razem podzielą europejskie pieniądze [FILM]

poniedziałek, 22.5.2023 23:48 964 2

Co może połączyć 28 samorządów z trzech powiatów, których władze nie mają przecież nawet bliskich poglądów politycznych? To fundusze europejskie, bez których trudno sobie wyobrazić rozwój naszych miast i wsi. W poniedziałek, 22 maja, przedstawiciele samorządów z powiatów kłodzkiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego zebrali się w Dzierżoniowie, by zatwierdzić to miasto jako lidera tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT POF).

Co to takiego owe ZIT-y? To nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. W jej ramach przedstawiciele gmin oraz władz województwa wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

– Czas niestety ucieka – powiedział nam Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Pieniądze do naszych gmin mają płynąć z tzw. perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 z programu „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027”. Mogłyby już zatem „pracować”, ale – jak twierdzi burmistrz Piszko – „brakuje tego ostatniego ruchu ze strony rządu i samorządu na poziomie wojewódzkim”. Burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski, liczy, że wydawanie tych dziesiątek milionów zacznie się od listopada.

Zobacz film, w którym samorządowcy tłumaczą potrzebę integracji i zyski ze wspólnych działań:

W imieniu Dusznik-Zdroju porozumienie podpisała sekretarz gminy, Karolina Łuszczki. Na co na przykład Duszniki chcą wykorzystać środki w ramach ZIT POF? Miasto planuje termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych oraz realizację projektów wspierających jego potencjał turystyczny (m.in. modernizację kolorowej fontanny czy wykonanie oznakowania turystycznego). „Przed nami ogrom pracy, ale liczymy, że zaowocuje ona wymiernymi efektami” – czytamy w mediach społecznościowych urzędu miasta.

Podpis sekretarz gminy Dusznik-Zdrój z powiatu kłodzkiego widnieje między tymi złożonymi przez wójta gminy Ciepłowody z powiatu ząbkowickiego i burmistrza Dzierżoniowa. Oto właśnie dowód owej „funkcjonalnej” integracji, na którą zgodę wyraziły w specjalnych uchwałach rady gmin.

Dla porządku... Nasz ZIT POF tworzą [w kolejności alfabetycznej]: Bardo, Bielawa, Bystrzyca Kłodzka, Ciepłowody, Duszniki-Zdrój, miasto Dzierżoniów, gmina Dzierżoniów, Kamieniec Ząbkowicki, miasto Kłodzko, gmina Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Lewin Kłodzki, Łagiewniki, Międzylesie, Niemcza, Pieszyce, Piława Górna, Polanica-Zdrój, Stoszowice, Stronie Śląskie, Szczytna, Ząbkowice Śląskie, Ziębice i Złoty Stok. Ich współpraca rozpoczęła się jeszcze w 2020 roku... [-]

 Zdjęcia: doba.pl i Urząd Miasta Duszniki-Zdrój.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Bogobojowy wtorek, 23.05.2023 09:14
W skrócie: rozdawnictwa ciąg dalszy. Większość kasy i tak...
Xenia wtorek, 23.05.2023 07:44
Bla,bla,ble,ble a bida nadal piszczy...tak władza szanuje Naród Polski uciemiężony...