Samorządowcy podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety [Foto]

środa, 20.10.2021 15:39 2885 6

Samorządowcy z powiatu kłodzkiego, ząbkowickiego, świdnickiego oraz wałbrzyskiego podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety, czego efektem będzie budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Docelowo w całym regionie ma powstać niemal 900 lokali mieszkalnych.

W środę, 20 października w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban oraz przedstawiciele 17 samorządów podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety.  

- Spółka tworzona jest przy współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz gminami. Jest to bardzo dobry przykład na współpracę rządu i samorządu w bardzo konkretnym, wymiernym wymiarze jeżeli chodzi o mieszkania dla osób nie posiadających zdolności kredytowej, a z drugiej nie strony nie kwalifikujących się do zasobu mieszkań komunalnych. Dla osób, które skorzystają z tego programu jest to o tyle korzystne, że muszą wpłacić tylko 20% inwestycji. Potem przez okres spłacania kredytu mają niski czynsz na poziomie 600-700 złotych, a na końcu mogą wykupić mieszkanie, ok. 52 m2, na własność za niewielką cześć tj. jak dzisiaj szacujemy 20 tys. złotych - mówi prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

W pierwszym etapie spółka zamierza wybudować 41 mieszkania w Kłodzku (miasto+gmina), 60 w Bystrzycy Kłodzkiej (gmina), 30 w Międzylesiu (gmina), 101 w Nowej Rudzie (miasto+gmina), 20 w Polanicy Zdrój (gmina), 60 w Kudowie Zdrój (gmina), 35 w Lądku Zdrój (gmina), 31 w Stroniu Śląskim (gmina), 41 w Głuszycy (gmina), 100 w Ząbkowicach Śląskich (gmina), 36 w Złotym Stoku (gmina), 15 w Ziębicach (gmina), 50 w Mieroszowie (gmina), 50 w Jaworzynie Śląskiej (gmina) oraz 100 w Żarowie (gmina).

- Dzisiejsze wydarzenie to dobry przykład współpracy między instytucjami rządowymi a samorządowymi. Cieszę się że mogę w tym uczestniczyć. Powołana dziś spółka SIM Sudety wybuduje niemal 900 tak bardzo potrzebnych w regionie mieszkań – podkreśla prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. – Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest kierowany do takich gmin jak Kłodzko, Polanica Zdrój czy Mieroszów - mniejszych miast, gdzie nie zawsze można kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Do ludzi, których nie stać na wydatek rzędu kilkuset tysięcy na mieszkanie.

 

- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dobre rozwiązanie dla takich miast, jak nasze - mówi burmistrz Kłodzka, Michał Piszko. – Chcemy, aby w jej ramach powstało na początek 90 mieszkań. Mamy już w pełni przygotowane tereny pod inwestycję przy ul. Warszawy Centrum. Budowa mogłaby się rozpocząć już w 2023 r. To dobre rozwiązanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu. W ten sposób, mam nadzieję, powstrzymamy w pewnym stopniu odpływ mieszkańców z Kłodzka.

W 2020 roku, mimo pandemii, w Polsce oddano do użytkowania ponad 221 tys. mieszkań. To najwyższy wynik od 1979 roku. To oczywiście powód do zadowolenia, ale nie dla wszystkich. Wybudowane w ubiegłym roku mieszkania w większości są niedostępne dla osób osiągających umiarkowane dochody, które chciałyby się uniezależnić. Na dodatek oferowane są głównie w aglomeracjach, co nie sprzyja rozwojowi mniejszych miejscowości. W Polsce potrzebujemy nowych i dostępnych mieszkań w mniejszych miastach – takich miejscowościach jak te, które wspólnie założyły Sim Sudety.

Gminy przystępujące do SIM skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Tym samym każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę 3 milionów złotych.

Kapitał zakładowy SIM Sudety wynosi 51 milionów złotych. Kolejnym etapem będzie bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji gmin jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

 

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Piotr czwartek, 21.10.2021 05:20
No to ja czegoś nie rozumie. Skoro taki niski czynsz.....
piątek, 22.10.2021 19:35
Brawo rząd i samorząd! Jak Wy ludzie mogliście głosować na...
Zainteresowany czwartek, 21.10.2021 18:44
Ciekawe kiedy zostaną zbudowane bloki mieszkalne w tych gminach...
aaa piątek, 22.10.2021 13:29
Pichol już "wybudował" mnóstwo mieszkań, nawet był list intencyjny...
Aaa środa, 20.10.2021 21:28
TBS w nowym wydaniu. Płacisz kredyt przez 20 lat a...
środa, 20.10.2021 16:38
Chyba szykuje się grubszy przekręt?