„Rzeczpospolita babska” w Bystrzycy Kłodzkiej? Kobiety rządzą, a panom oddały radę nadzorczą. I gminną kulturę! [FOTO]

środa, 8.5.2024 10:51 4355 8

Miłe słówka, buziaczki, łzy wzruszenia, uściski, kwiaty, rewia mody... Nie dajcie się zwieść pozorom! Pierwsza sesja Rady Miejskiej Bystrzycy Kłodzkiej przebiegała pod dyktando kobiet, ale i twardych decyzji. Nowo wybrani radni 7 maja złożyli ślubowanie, wybrali swoje prezydium, a burmistrz ogłosiła skład gminnego „rządu”.

Jak pewne swojej wartości są bystrzyckie kobiety, przekonaliśmy się już na początku sesji. Zwyczajowo prowadzi ją najstarszy radny. W tej roli zobaczyliśmy... Ewę Matys. W doskonale skrojonym i wcale nie stonowanym kostiumie, z lakierem na paznokciach w jego kolorze, ze smakiem dobranymi dodatkami, bezbłędną fryzurą i makijażem... Ona w tym gronie była „seniorką”?! A jest jeszcze prezeską klubu piłkarskiego.

To oczywiście mały żart, choć zobaczcie Państwo w naszej galerii zdjęć, jak poważnie panie potraktowały to spotkanie. Żadnych tam dżinsów i trampek czy luzu akurat tu nie na miejscu. Jeszcze ważniejsze było jednak to, jak radziły sobie ze swoimi obowiązkami. Doskonale, a drobne potknięcia potrafiły wykorzystać, by ocieplić atmosferę i sztywną przecież ceremonię zamienić w przyjazny spektakl z wielką widownią.

W rządzeniu gminą nie o rywalizację płci jednak chodzi, nie to przecież jest ważne dla jej mieszkańców. Na 15 radnych w gminie rządzonej przez kobietę, burmistrz Renatę Surmę, jest jednak 13 mężczyzn. Ale nie dlatego przewodniczącym rady został Piotr Budnik, strażak i sołtys Wyszek. On z pewnością potrafi dowodzić każdym zespołem. Rekomendował go Mariusz Lis, sołtys Wilkanowa, a radni jednomyślnie poparli.

– Obyśmy wszyscy grali do jednej bramki! – podsumowała ten wynik głosowania Renata Surma, która już piąty raz przyjęła obowiązki burmistrza [wyniki wyborów samorządowych i skład nowej Rady Miejskiej znajdziecie TUTAJ]. Burmistrz Surma oficjalnie ogłosiła skład swojej ekipy: wiceburmistrzem zostanie Ewelina Walczak, dotąd szefowa MGOK, a sekretarzem – Kornelia Wenc-Szumigalska [razem na zdjęciu].

To oznacza zmianę na stanowisku dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury [po tej informacji i my uroniliśmy łzę...]. Panią Ewelinę zastąpi tam Roman Bogdał, dotąd w Wydziale Turystyki i Kultury Fizycznej. Tym sposobem szefami trzech ważnych instytucji kultury w mieście, na co zwrócił nam uwagę Paweł Pawlik z Muzeum Filumenistycznego, będą mężczyźni. Jest jeszcze przecież Robert Duma w bibliotece.

Radni wybrali jeszcze wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Funkcje te sprawować będą Ewa Matys oraz Leszek Stróż. Po tej celebrze teraz czas już na robotę i spełnianie obietnic wyborczych. Burmistrz Surma z tajemniczym uśmiechem powiedziała nam, że wkrótce będzie miała pierwsze dobre nowiny, o czym niezwłocznie poinformujemy. Miesiąc miodowy minie i taryfy ulgowej nie będzie. [kot]

PS Statystyki nie kłamią. Jedynie w niewiele więcej niż co czwartej z 500 największych firm w Polsce [dokładnie w 28 proc.], kobiety zasiadają w zarządach. Kierują tylko 4 proc. z nich. Z kolei właścicielkami 2 z 3 małych firm w Polsce są właśnie kobiety. Bystrzyca Kłodzka to niepowtarzalna „firma”.

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

Lanca piątek, 10.05.2024 15:12
"Odświeżona" rada zapewne zadba o mieszkanców i wykona w stronę...
Kto dogoni psa. środa, 08.05.2024 21:50
Patrząc na to co dzieje się w Kudowie nie wiem...
Marco środa, 08.05.2024 14:30
Nadszedł czas, by czym prędzej wyprowadzić się z gminy Bystrzyca....
Plac Wolności Ludu Bystrzycy Kło środa, 08.05.2024 14:39
Podatki w górę ,korytko zapełnione można kelesi ustawiać ...no i...
Marek czwartek, 09.05.2024 13:16
Trochę przytłaczająca będzie ilość słodyczy i samozadowolenia, którego nie widać...
Pawel środa, 08.05.2024 16:48
Stołki dla PiS i reszty Wsi..zobaczymy co zostało z obietnic...
zośka środa, 08.05.2024 11:02
mamy ciąg dalszy dramatu i katastrofy w Radzie ...
Mieszkaniec czwartek, 09.05.2024 14:52
W punkt. Te twarze i ubiory......