komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 23 kwietnia 2021

Jerzego, Wojciecha

Rozpoczęto prace konserwatorskie na zabytkowej kolumnie w Radkowie [Foto]

środa, 31.3.2021 09:51 , komentarze: 1 , odsłony: 710
kategorie artykułu:

W poniedziałek, 29 marca br. rozpoczęto działania polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich na zabytkowej wotywnej kolumnie maryjnej Matki Boskiej Szkaplerznej zlokalizowanej w radkowskim rynku.

Zakres prac obejmować będzie konserwację figury, kolumny wraz z postumentem oraz ogrodzenie wraz ze schodami. Dodatkowym działaniem będzie opracowanie tablicy informacyjnej oraz pamiątkowej.

Gmina Radków ze względu na swoją lokalizację przy granicy czeskiej dokonuje starań w obszarze poprawy wizualnej zabytków i obiektów znajdujących się na terenie radkowskiego rynku. Bliskie sąsiedztwo znanych po obu stronach granicy zabytków sakralnych (klasztor w Broumovie i Bazylika w Wambierzycach) wymusza działania w zakresie uatrakcyjniania i promowania miejsc związanych z turystyką i kultem religijnym w celu wskazania ludziom innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Prace konserwatorskie możliwe są ze względu na realizację polsko – czeskiego projektu pn. „Patronka Narodu”, realizowanego przez Gminę Radków wspólnie z Miastem Police nad nad Metují.

Projekt ma na celu poprawę statusu poprzez prace konserwatorskie budowli sakralnych, które są dziedzictwem kulturowym, szczególnie na pograniczu polsko-czeskim. Całkowita wartość projektu wynosi 35 286,12 EUR.

Realizacja projekt dotyczy poprawy złego stanu technicznego pomnika wotywnego oraz uatrakcyjnienia i zapewnienia bezpieczeństwa dla osób korzystających z tej części radkowskiego rynku.

 

Wasze komentarze

środa, 21.4.2021 11:01
19