komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 12 sierpnia 2020

Innocentego, Lecha

Rozmowa z burmistrzem Polanicy-Zdroju, Mateuszem Jellinem

piątek, 26.6.2020 11:54 , komentarze: 8 , odsłony: 3488
kategorie artykułu:

Ten rok mógł być dla Polanicy-Zdroju rekordowy pod względem wpływów z opłaty uzdrowiskowej. Niestety, pandemia sprawiła, że stało się wręcz odwrotnie, a dochody gminy mocno spadły. Jak sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła na Polanicę, czy obecnie uzdrowisko zapełnia się już turystami oraz jak w tym sezonie wyglądać będzie oferta kulturalna - na te i inne pytania w rozmowie z portalem Doba.pl, odpowiada burmistrz miasta, Mateusz Jellin.

Paulina Schulz: Jak sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła na Polanicę?

Mateusz Jellin: W związku z pojawieniem się pandemii dość mocno spadły dochody gminy. Praktycznie do zera spadły wpływy z opłaty uzdrowiskowej. Znacznie spadły wpływy z podatku PIT i CIT, wstrzymana została sprzedaż nieruchomości gminnych, gestorzy branży hotelowej i gastronomicznej mają odroczone płatności podatku od nieruchomości, wszystko to sprawia, że sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Nie jest jednak aż tak źle, abyśmy nie mogli kontynuować i realizować inwestycji, które były przewidziane w budżecie. Wszystkie są realizowane na bieżąco, zgodnie z harmonogramem. Polanica jest także w dobrej sytuacji kredytowej, nie jesteśmy gminą zadłużoną i uruchomiliśmy kredyt w rachunku bieżącym na 3 mln zł, którym będziemy się wspomagać w razie niedoboru gotówki.

Paulina Schulz: Szacowaliście, że ten rok będzie dla miasta rekordowym pod względem wpływów z opłaty uzdrowiskowej...

Mateusz Jellin: Wpływy z opłaty uzdrowiskowej w styczniu i lutym były historycznie najwyższe, bo rzeczywiście to było ponad 400 tys. złotych. Liczyliśmy, że ten rok będzie rekordowy i opłata będzie na bardzo wysokim poziomie. Ale zarówno tę sytuację, jak i nasze plany dochodowe związane np. ze sprzedażą nieruchomości, zweryfikowało życie. Dotyczy to również naszych inwestorów, którzy w tym roku mieli uruchomić hutę szkła artystycznego, a budowę rozpocząć miały dwa obiekty hotelarskie. To wszystko zostało wstrzymane. Mieliśmy także firmy zainteresowane wydzierżawieniem i przebudową Dworca PKS i niestety to też obecnie nie dojdzie do skutku.

Paulina Schulz: Jak wygląda obecnie sytuacja związana z turystyką? Czy uzdrowisko zaczyna się już zapełniać? 

Mateusz Jellin: Połowa marca, kwiecień i maj to był dramat. Miasto było puste i przyznam, że nigdy takiej Polanicy nie pamiętam. Teraz widać, że ludzie są spragnieni wyjazdów, wypoczynku i zmiany środowiska, bo zaczynają do nas przyjeżdżać. Niebawem ruszają także sanatoria i dojadą kuracjusze z NFZ. Mam więc nadzieję, że mimo pandemii sezon będzie udany. Z tego co słyszę, rezerwacje wpływają, obiekty się zapełniają, a w restauracjach jest dużo osób. Myślę, że wszystko się już budzi i wakacje będą dobre, jeśli oczywiście ten stan epidemii się nie pogorszy.

Paulina Schulz: Miasto dostosowało się do obecnych warunków ustawiając w kilku miejscach dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Jaki był koszt ich zakupu? 

Mateusz Jellin: Oprócz innych zadań, jakie realizujemy na terenie miasta, w tym dezynfekcji przestrzeni publicznej, zamontowaliśmy także trzy dozowniki z płynem do dezynfekcji. Mieszkańcy i turyści mogą w każdej chwili zdezynfekować ręce. Jeden taki dystrybutor znajduje się na deptaku, a dwa w Parku Zdrojowym. Ich koszt to 2 tys. zł za sztukę, jednak my zapłaciliśmy za dwa, a jeden dostaliśmy w prezencie od firmy.

Paulina Schulz: W tym sezonie polaniccy restauratorzy mają możliwość powiększenia swoich ogródków za symboliczną złotówkę?

Mateusz Jellin: Tak, pozwoliłem powiększyć teren gestorom bazy gastronomicznej za symboliczną złotówkę, tak żeby sprostać wszystkim wymaganiom sanitarnym. Zgłosiło się kilka podmiotów jednak to jest tylko na ten sezon. Ponadto, jako gmina wyszliśmy z inicjatywą „Wakacje spędzam w Polanicy”, bo chcemy, aby Polacy w tym sezonie wydawali pieniądze w naszym kraju i wspierali branże lokalne, czy to w Polanicy czy w innym miejscu w Polsce. Cała ziemia kłodzka żyje z turysty. Jest to nasze główne źródło utrzymania i chcielibyśmy, aby taka nowa forma patriotyzmu zaistniała i żeby te środki były wydawane u nas, na miejscu.

Paulina Schulz: Jak będzie w tym roku wyglądać oferta kulturalna w mieście? 

Mateusz Jellin: Dostaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury w kwocie 50 tys. zł na koncerty, eventy, które będą odbywały się w Parku Zdrojowym. Wszystko będzie podzielone na mniejsze, bardziej kameralne zadania dostosowane do wszystkich zaleceń, żeby nie grupować dużej liczby osób. Imprezy kwietniowe i majowe oczywiście zostały przełożone i do nich będziemy wracali w następnych miesiącach. Teatr wznawia działalność na nowych zasadach, ale oferta kulturalna i artystyczna dla mieszkańców i turystów będzie jak zawsze przebogata. Wydłużymy ją i nie będzie to tylko lipiec, sierpień, wrzesień, ale także myślę, że również październik, listopad i grudzień. Będziemy wszystko dostosowywać do nowych realiów, czyli z dużo mniejszą publicznością, a być może i on line. To wszystko zależy od przebiegu pandemii.

Paulina Schulz: Jakie inwestycje realizujecie obecnie i jakie zamierzacie rozpocząć jeszcze w tym roku?

Mateusz Jellin: Cały czas realizujemy, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, przebudowę ul. Zwycięzców. To jest zadanie za ponad 2 mln zł. Za ponad 100 tys. zł rozpoczęliśmy przebudowę chodnika na ul. Fabrycznej. Obecnie wykonawca wszedł już na teren, gdzie wymieniana będzie kanalizacja deszczowa za ponad 5 mln zł. Przed nami kolejne dwa przetargi na przebudowę dróg w ramach środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 1 mln 800 tys. zł na utrzymanie Domu Seniora oraz 800 tys. zł na wymianę kotłów, tzw. kopciuchów w budynkach wielolokalowych. Przyznano nam także środki na czyszczenie przydrożnych rowów i to będzie realizowane w tym roku. Będziemy również ogłaszać przetarg na budowę kortów i boiska wielofunkcyjnego na terenie OSiR-u. Wartość zadania to ponad 0,5 mln zł.

Paulina Schulz: Dziękuję za rozmowę.

Mateusz Jellin: Dziękuję.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
poniedziałek, 10.8.2020 19:09
poniedziałek, 10.8.2020 10:10
sobota, 8.8.2020 00:00
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele