komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 lutego 2019

Arnolda, Konrada

Rolniku zadbaj o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych podczas okresu wzmożonych prac w gospodarstwie rolnym

środa, 11.7.2018 08:51 , komentarze: 0 , odsłony: 139
kategorie artykułu:

Wielkimi krokami zbliża się intensywny okres prac żniwnych i zbiorów płodów rolnych. Wiąże się to często z ciężką pracą od świtu do nocy w polu, sadzie, obejściu gospodarstwa itp. i jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych. Wtedy szczególnie należy unikać pośpiechu i pamiętać o odpoczynku - nadmierne zmęczenie organizmu może być przyczyną dekoncentracji i spowodować wypadek przy pracy.

Przed wyjazdem do pracy sprawdźmy stan techniczny pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych, a przede wszystkim układ hamulcowy, oświetlenie, układ elektryczny, hydrauliczny czy też pneumatyczny. Pamiętajmy o zaopatrzeniu ciągników rolniczych/ kombajnów w odpowiednie gaśnice, z ważnym przeglądem technicznym. Rzeczą bardzo ważną jest stan osłon wałków przekazu mocy i innych ruchomych elementów maszyn. Osłony nie mogą być uszkodzone, muszą być odpowiednio zamocowane tak, aby zapobiegać pochwyceniom i uderzeniom przez ruchome części i elementy maszyn. Należy pamiętać o odpowiednim wysiadaniu z ciągników/kombajnów, a stopnie do kabin w/w pojazdów, nie mogą być uszkodzone. Przyczepy i inne maszyny, również powinny być zaopatrzone w
odpowiednie drabinki, stopnie lub podesty. Pamiętajmy, aby podczas pracy używać stosownego obuwia roboczego i ubrań roboczych, gdyż ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Kategorycznie nie powinno angażować się do niektórych prac przy żniwach i zbiorach, dzieci do lat 16-tu. Dzieci nie mogą kierować ciągnikami rolniczymi, nie wolno powierzać im obsługi kombajnów, kosiarek, pras do słomy, siana itp. Kierowanie i obsługa maszyn rolniczych wymaga doświadczenia oraz odpowiednich uprawnień i kwalifikacji, które mogą posiadać wyłącznie osoby dorosłe. Dzieci do lat 16-tu nie mogą pomagać przy sprzęganiu maszyn rolniczych, jak również znajdować się w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych. Zabronione jest również przewożenie dzieci poza kabiną ciągników, kombajnów, np. na błotnikach, czy stopniach do kabiny. Kategorycznie nie wolno pozwalać dzieciom na jazdę na załadowanych przyczepach, np. na sianie.

W okresie prac żniwnych powinniśmy zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę osób dorosłych z dala od natłoku prac. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad BHP podczas prac żniwnych i nie popadajmy w rutynę, wykonując nawet najprostsze czynności. Tylko rozważna praca sprawi, że żniwa i zbiory będą bezpieczne i zaowocują udanymi oraz obfitymi plonami.

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 18.2.2019 18:41
poniedziałek, 18.2.2019 11:13
poniedziałek, 18.2.2019 11:03
piątek, 15.2.2019 09:57
piątek, 15.2.2019 09:38
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele