Rocznica urodzin Mariana Bublewicza

środa, 26.8.2020 10:33 1737 0

25 sierpnia swoje 70 urodziny świętowałby Marian Bublewicz - legendarny Mistrz Rajdowy, najlepszy polski kierowca rajdowy lat 80- i początku 90-tych, wicemistrz Europy z 1992 roku, zdobywca 20 tytułów mistrza Polski, siedmiu w klasyfikacji generalnej.

Łącznie, wliczając starty w innych klasach, miał w dorobku 20 tytułów mistrza kraju. W 1993 roku znalazł się na priorytetowej liście "A" - 31 najlepszych kierowców rajdowych świata – publikowanej przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).

Był twórcą pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu rajdowego (Marlboro Rally Team Poland).

Zmarł w szpitalu, w Lądku-Zdroju, na skutek ran odniesionych w wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego, 2 km od startu 5. odcinka specjalnego Orłowiec – Złoty Stok, 20 lutego 1993. Jego samochód wypadł z zakrętu i uderzył w drzewo lewą stroną na wysokości przednich drzwi. Kierowca był przytomny, jednak pomoc nadeszła za późno. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.

W miejscu, gdzie doszło do wypadku ustawiono pamiątkowy kamień, pod którym kibice rajdów samochodowych składają kwiaty, bądź zapalają znicze, tak jak 25 sierpnia.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)