Radosna Eko Sobota z Andersenem w Żelaźnie pod honorowym patronatem wójta Gminy Kłodzko

czwartek, 4.5.2023 13:08 400 0

Jak nazywały się dwie sąsiadujące rodziny ze sobą rodziny z bajki edukacyjnej „Ekologiczny dom”, czy obie tak samo dbały o naturę? – bo „Planetę mamy tylko jedną”. Na te pytania i jeszcze inne odpowiedzi szukały dzieci i ich rodzice podczas Ekologicznej Soboty z Andersenem, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie. Jej celem była promocja ochrony środowiska i zachowań proekologicznych poprzez całą gamę atrakcji dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Na powitanie, każde dziecko otrzymało po bajce o różnej tematyce, w tym także poruszającej sprawy ochrony środowiska i klimatu.

Na początek wydarzenia, zastępca wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka przeczytała dzieciom bajeczkę „Pięć ziarnek grochu” Hansa Christiana Andersena. Pięć ziarnek grochu to przepiękna baśń o nadziei oraz o tym, że czasem wystarczy jeden bardzo niewielki i niepozorny gest, by odmienić całe nasze życie.

W tym przypadku obserwacja kiełkującego i rosnącego w szparze od okna grochu, daje śmiertelnie chorej dziewczynce ogromną wolę do walki z chorobą, która stopniowo degradowała jej ciało od dłuższego czasu. Skoro jednak delikatna roślina była w stanie wykiełkować w tak niesprzyjających warunkach jak szczelina w oknie, to chyba wszystko jest możliwe. Nigdy więc nie należy tracić nadziei, bo w każdej sekundzie życia nasz los może się odmienić o sto osiemdziesiąt stopni, chociaż nieraz wydaje się to niemożliwe lub nieprawdopodobne.

Następnie na scenę wkroczyli artyści amatorzy (bibliotekarze, lokalny muzyk oraz uczniowie miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej). Dzieci i goście mieli okazję obejrzeć premierę widowiska pt. „Prawdziwa księżniczka” na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” i według scenariusza Doroty Dankowskiej. To była świetna artystyczna uczta  dla wszystkich.

Swój talent aktorski pokazali: pan Marek Trypka, panie Alina Sydorko i Agata Maślanka i Izabela Mucha oraz uczniowie Dominik Janicki, Nina Wnuk-Lipińska, Piotr Radzewicz i Łukasz Janicki.

Na eko targowisku „Jak z bajki” dzieci trafiły do pracowni mieczy (ozdabiały je według autorskich pomysłów). Wszystkie księżniczki wykonały dla siebie magiczne różdżki i torebki księżniczek.

Młodzi i kreatywni poddali się malowaniu twarzy. Było też losowanie na magicznym dywanie (gadżetów z recyklingu, książek eko, zabawek i zestawów edukacyjnych). W zabytkowym parku przy Pałacu Münchhausenów dzieci bawiły się w „Tajemniczym ogrodzie” – zdobywając różne sprawności i ucząc się ekologii.

Od samego początku funkcjonował zaczarowany stół z przekąskami przygotowanymi ze zdrowego i ekologicznego  produktu lokalnego przez miejscowe koło gospodyń wiejskich (partner wydarzenia).

Wiele emocji wzbudził przegląd talentów z Andersenem o Zielonego Skrzata. Na scenie prezentowano piosenki, recytacje, kostkę Rubika, malowanie na płótnie, rysunki w ołówku, grę na pianinie i na skrzypcach, akrobatykę i gimnastykę, umiejętności kulinarne oraz taneczne.

Jury w składzie: Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Klaudia Lutosławska-Nowak – zastępca Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku, Marek Trypka – muzyk w zespole śpiewaczym „Róża Kłodzka” z Żelazna, Beata Konieczko-Rudnicka – sołtyska, wręczyło trzy Zielone Skrzaty:

1 miejsca zajęli:
Wiktoria Kiełbasa za recytację wiersza Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”,
Maria Szuberska za piosenkę „Idzie kot”,
Hanna Oleksy za grę na pianinie.

2 miejsca:
Maria Stańczyk-Biernacka za grę na skrzypcach,
Zofia Kozieł za układ akrobatyczny i gimnastyczny,
Michał Jakubowski za rysunek.

3 miejsca:
Karol Bożek za recytację,
Antoni Szpetanowski za układanie kostki Rubika.

Wyróżnienie otrzymała Laura Kozak za pieczone ziemniaczki. Każde dziecko potrzymało dyplom oraz nagrody według wyboru.

Dużo fajnych rzeczy działo się podczas quizu o czarodziejach i czarodziejkach oraz przy tworzeniu pracy plastycznej na strój czarodzieja. Tu też mieliśmy wygranych: Wiktorię, Kacpra, Antosia, Michała i Hanię.

Nasze wydarzenie zakończył bal z Babą Jagą na, którym została niewielka liczba dzieci. Część odjechała po swoich występach scenicznych, a pozostałe grasowały w Tajemniczym ogrodzie.

Wydarzenie miało swoich trzech darczyńców finansowych:
• Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK w kwocie 4 000,00 zł,
• Anonimowego darczyńcę,
• Bank Spółdzielczy w Kłodzku.
O nagłośnienie i sprawy techniczne zadbali Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko oraz informatyk Michał.

I tak to było… [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)