Przysięga Terytorialsów [Foto]

wtorek, 25.5.2021 09:05 1330 3

Meldunek Dowódcy płk. Artura Barańskiego złożony Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej o gotowości Brygady do uroczystości, rozpoczął ósmą w historii brygady przysięgę wojskową żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zakończyli szkolenie podstawowe na poligonie.

23 maja 2021 roku o godzinie 10:00. na Placu Garnizonowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie słowa roty wypowiedziało 103 żołnierzy. Prawie 70 z nich to uczniowie szkół średnich o profilu wojskowym z Kłodzka i Kamiennej Góry, którzy po ukończeniu 18 roku życia założyli mundur żołnierza Wojska Polskiego.

W uroczystości uczestniczył m.in. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, który zgodnie z zapowiedzią osobiście oddał honor żołnierzom, którzy składali przysięgę.

- Postawa Was przysięgających żołnierze – soli ziemi – daje mi pewność, że dolnośląska brygada zostanie rozwinięta w planowanym kształcie i będzie stanowić ważny element systemu obronnego i przeciwkryzysowego województwa i regionu… Tylko od Waszej obowiązkowości i samodyscypliny zależy czy, i jak szybko sprostacie wymaganiom jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście. Ilekroć dopadnie Was zwątpienie, przywołujcie pamięć o Waszych dzielnych poprzednikach z Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych – nie byli Oni bohaterami komiksów i fikcyjnych książek, a postaciami rzeczywistymi – na początku żołnierzami takimi jak Wy dzisiaj, ludzi z krwi i kości. Pamiętajcie, że kropla potu oszczędza litry krwi! Nie miejcie dla siebie litości, niech niezadowolenie z siebie napędza Wasze ambicje!

Przysięgający uczestniczyli w 16 dniowym szkoleniu poligonowym. Poznawali taktykę działania lekkiej piechoty w lesie, strzelali z karabinka MSBS Grot, nauczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Z okazji Waszego święta, składam Wam serdeczne gratulacje, życzę sukcesów w każdym obszarze Waszego życia. Jestem dumny z Waszej aktywności i godnej postawy żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękuję za włożony trud i wysiłek w szkolenie, chylę czoła prze Waszymi rodzicami i najbliższymi za utrzymywanie Was i wspieranie w godnych naśladowania decyzjach – tymi słowami podziękowania złożył Dowódca Brygady płk Artur Barański.

Wśród 103 żołnierzy przysięgę złożyli nie tylko uczniowie. Wojska Obrony Terytorialnej to przede wszystkim ludzie na co dzień wykonujący różne zawody. Tak jest i tym razem. Do 16 DBOT wstąpili m.in. strażnik miejski, historyk, kucharz, fryzjer, nauczyciele, plastyk, ekonomista, muzyk i studenci. 19 z nich to Panie, niezwykle ważne i potrzebne wojsku. Różne zawody, różne charaktery, różny wiek, ale jeden cel – wsparcie potrzebujących pomocy, służba ojczyźnie.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już ponad 29 tys. żołnierzy, 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie ponad 800 mundurowych.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

czwartek, 27.05.2021 06:31
Piękna służba, kontrakty, srakty, brak stabilnego zycia. Niech jeden z...
piątek, 04.06.2021 21:47
wiesz co kolego jak mnie ktoś chce zapiąć od tyłu...
Elfuego środa, 26.05.2021 18:53
Sługusy Pissuaru!!!