komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 26 kwietnia 2019

Marzeny, Klaudiusza

Protestowali w sprawie dramatycznej sytuacji szpitali powiatowych

czwartek, 4.4.2019 10:35 , komentarze: 17 , odsłony: 3465
kategorie artykułu:

Samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy szpitali, a także pacjenci z całej Polski wzięli udział w proteście związanym z katastrofalną sytuacją tych placówek. Manifestacja zorganizowana została 2 kwietnia pod Ministerstwem Zdrowia. Wśród protestujących znalazły się także delegacje z Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa, Świdnicy, Świebodzic, Oławy i Wrocławia. 

Powiat kłodzki był reprezentowany przez Jadwigę Radziejewską, Dyrektor Kłodzkiego ZOZ-u, Małgorzatę Jędrzejewską-Skrzypczyk, Wicestarostę Powiatu Kłodzkiego, Piotra Marchewkę, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

Wśród przedstawionych postulatów znalazły się m.in. 
- Wzrost kwoty ryczałtu na rok 2019, która do dzisiaj wciąż nie została wyliczona, o minimum 15%.
- Wyrównanie wzrostu kosztów świadczeń szpitalnych za 2018 rok.
- Rekompensata wzrostu kosztów świadczeń medycznych spowodowanego decyzjami płacowymi Ministra Zdrowia i poziomem inflacji.
- Zmiana wyceny świadczeń medycznych z uwzględnieniem kosztów ponoszonych przez szpitale, w szczególności wynagrodzeń personelu medycznego.
- Pełne finansowanie świadczeń ratujących życie.
- Finansowanie świadczeń wykonanych przez szpitale ponad limit określony ryczałtem.
- Pokrycie finansowe na realizację pracowniczych planów kapitałowych, tj. zapewnienie finansowania 1,5% kosztów wynagrodzenia.
- Pokrycie finansowe podwyżek wynikających ze wzrostu od 01.07.2019 r. kwoty bazowej określonej w ustawie regulującej minimalne wynagrodzenie pracowników w ochronie zdrowia.
- Zabezpieczenie środków finansowych dla pozostałych grup zawodów medycznych, które nie zostały uwzględnione w dotychczasowych regulacjach podwyżkowych, w tym m.in. diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, farmaceutów, techników laboratoryjnych, techników rtg, techników fizjoterapii i pracowników niemedycznych, z naciskiem na wyodrębnienie środków dla każdej grupy zawodowej  


Petycja, jak obiecał minister Sławomir Gadomski, ma zostać przeanalizowana przez resort. Zaznaczył także, że od jakiegoś czasu odbywają się spotkania robocze w sprawie szpitali powiatowych i będą one kontynuowane. Andrzej Płonka, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich wyraził nadzieję, że rozmowy, które w poprzednim tygodniu zaczęły się między resortem, NFZ i ZPP będą trwały. Podkreślił, że dane, które posiada Ministerstwo Zdrowia różnią się od danych ZPP i OZPSP.

O lepsze i konieczne do prawidłowego funkcjonowania finansowanie szpitali od miesięcy apeluje również poseł Monika Wielichowska.  Powiatowe szpitale stoją nad przepaścią. Grozi im upadłość z powodu zbyt niskich kontraktów na świadczenia medyczne. Kontrakty na chwilę obecną wynoszą tyle samo co w 2015 roku.

 

Wasze komentarze

100% poparcia
czwartek, 04.04.2019 23:37 autor:
czy aby na pewno ???????
czwartek, 04.04.2019 16:21 autor: kolczyk

wczoraj, 20 godz temu
62
wtorek, 23.4.2019 15:50
1
sobota, 20.4.2019 11:23
13
piątek, 19.4.2019 19:07
6
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ABC OGRODU
ABC OGRODU
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork