Projekt „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”

środa, 26.2.2020 12:32 1090

    Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu w dniach 02.01.2020 – 31.08.2020 r. realizuje  projekt „Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”.

      Głównym celem projektu jest podjęcie współpracy, integracja i aktywizacja społeczności lokalnej w celu zwiększenia świadomości na temat tradycji, kultury i dziedzictwa regionu w znaczeniu transgranicznym w Gminie Międzylesie i Gminie Kraliki poprzez stworzenie Izby Tkackiej i zorganizowanie  imprezy plenerowej, która będzie mieć na celu  kultywowanie polskich i czeskich tradycji ludowych, popularyzowanie miejscowego dziedzictwa kulinarnego, promocję amatorskich zespołów ludowych i integrację społeczności.

W ramach projektu MGOK w Międzylesiu podejmie następujące działania:

Stworzenie  Izby tkackiej-  Otwarcie Izby 29 maja 2020 r.  
W ramach tego działania  MGOK  planuje otworzenie ekspozycji   poświęconej  tkactwu i życiu tkaczy. Celem tego działania jest zapoznanie  z historią rzemiosła w regionie, poznanie warsztatu pracy tkaczy i poznanie tradycji tkactwa na terenie przygranicznych Gmin naszego regionu. Poprzez apel na swojej stronie internetowej, społecznościowej i w Informatorze  Gminy Międzylesie zwrócimy  się z prośbą do mieszkańców Gminy Międzylesie o udostępnienie  przedmiotów, zdjęć, artykułów z gazet,  różnych  pamiątek z przeszłości związanych z tkactwem celem  przekazania i prezentacji w powstającej Izbie Tkackiej.
Warsztaty tkackie -
W MGOK w Międzylesiu i w Filii MGOK  w  Domaszkowie  zostaną przeprowadzone dla różnych grup wiekowych warsztaty związane z tkactwem . Warsztaty wyplatania  makramy w miesiącu marcu br.,  tkania na krosnach w kwietniu   br.  i  warsztaty wyplatania bransoletek  z muliny w  miesiącu    maju br. Prace wykonane w ramach warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Izbie Tkackiej.
Międzyleskie Dni Dziedzictwa  30 maja 2020 r.-
Plenerowa impreza integracyjna  mająca  na  celu promocję polskich i czeskich  produktów lokalnych, rękodzieła ludowego, dorobku artystycznego, żywności, zespołów i twórców ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich.
 Podczas w wydarzenia  zostaną  przeprowadzone  konkursy kulinarne : konkurs na  danie z kaszy i "Bitwa na grille". Celem konkursów jest powrót do tradycji, zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulinarnego poprzez  gotowanie na bazie starych receptur i regionalnych produktów.

Całkowity  budżetu projektu wynosi 16194,08 euro. 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu   zwraca   się  z prośbą do wszystkich mieszkańców miasta i Gminy Międzylesie  posiadających stare, niepotrzebne antyki (przedmioty gospodarstwa domowego, narzędzia, dokumenty, wszelkie wytwory rękodzieła, artykuły z gazet, zdjęcia  itp.), o przekazanie ich na rzecz powstającej w Międzylesiu Izby Tkackiej. Każdy przekazany eksponat zostanie dokładnie opisany, zdjęcia zeskanowane,  ( pochodzenie, funkcja, a także imię i nazwisko darczyńcy w zależności od jego zgody) oraz skatalogowany.Otwarcie ekspozycji nastąpi  29 maja 2020 r. w ramach obchodów  „Międzyleskich Dni Dziedzictwa” .Będzie to stała ekspozycja starych, pamiątkowych przedmiotów i dokumentów  związanych z tkactwem . Chętni do podzielenia się swoimi pamiątkami proszeni są o przyniesieni eksponatów do MGOK w Międzylesiu, Filii w Domaszkowie lub o kontakt  telefoniczny pod nr : 74216343 Międzylesie, 748132017 Domaszków .
       Zależy nam na tym aby pamiątki i eksponaty  zabezpieczyć przed dalszą degradacją  i ocalić od zapomnienia.  Mamy nadzieję, że Izba Tkacka  w Międzylesiu  stanie się miejscem, w którym nie tylko ukazana będzie  nasza kultura materialna, nasza przeszłość, ale też miejscem, w którym odbywać się będą różne spotkania, wystawy, warsztaty.

Utworzenie Izby Tkackiej realizowane jest w ramach projektu „ Śladami tkaczy na pograniczu polsko-czeskim”