Projekt pt. „Czesko-Polska Mozaika”

piątek, 10.11.2017 11:21 618 0

Gmina Lądek-Zdrój otrzymała dofinasowanie na projekt pn. „Czesko-Polska Mozaika” z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów. Przyznano 13 710,38 EUR (85 % dofinasowania).  Ze strony polskiej partnerem projektu i wnioskodawcą jest Gmina Lądek-Zdrój, a jego realizatorem Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Lądku-Zdroju. Natomiast po stronie czeskiej partnerem projektu i realizatorem jest Miejska Biblioteka w Svitavach. Celem powyższego projektu jest nawiązanie partnerskich relacji między instytucjami i miastami oraz współpraca, wymiana doświadczeń i wzajemne poznanie kultury i tradycji obu narodów przez uczestników projektu.

W ramach „Czesko-Polskiej Mozaiki” zaplanowano wzajemne wizyty partnerów – w sumie sześć dwudniowych spotkań. Spotkania informacyjno-promocyjne już się odbyły – uczestniczyli w nich przedstawiciele instytucji z obu krajów. W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. w Lądku-Zdroju przebywała delegacja ze Svitav. Goście zwiedzali miasto i okoliczne atrakcje, spotkali się z przedstawicielami gminy, szkoły podstawowej i radnymi oraz korzystali z kąpieli w Zdroju Wojciech. Dwa miesiące później, w dniach 26-27 czerwca 2017 r. do Svitav pojechała delegacja z Lądka-Zdroju. Grupa zwiedziła Svitavy min. stadion miejski, bibliotekę miejską i muzeum oraz zamek Svojanów i miasto Polička. Kolejne dwudniowe spotkania zaplanowano dla dzieci polskich i czeskich. W ich programie znalazły się wspólne warsztaty, gry edukacyjne i wycieczki. W październiku 2017 r. dzieci z Polski pojechały do Svitav. W programie pobytu znalazło się zwiedzanie miasta i wieży widokowej. W trakcie wycieczki dzieci poznały historię miasta oraz legendy związane z regionem. Grupa odwiedziła również centrum kultury i rekreacji – w tym budynku mieści się także biblioteka publiczna – partner projektu. Ciekawymi punktami programu były warsztaty rękodzieła: młodzi ludzie pod czujnym okiem instruktorów  wykonali wisiorki ze szkła witrażowego oraz kolorowe butony z własnoręcznie zaprojektowanymi obrazkami.

Kolejna ich wizyta u czeskich partnerów odbędzie się w marcu 2018 roku. Dzieci z Czech przyjadą do Lądka-Zdroju w grudniu 2017 i kwietniu 2018 r. W ramach projektu zaplanowano również wystawę urodzonego w Svitavach grafika, wydawcy i autora książek dla dzieci Martina Sodomki oraz zakup jego publikacji do biblioteki szkolnej Wernisaż wystawy odbył się w piątek (13.10) w budynku Zdroju Wojciech. Kolejnymi punktami programu będą: warsztaty własne w szkole podstawowej, zakup niezbędnych materiałów promocyjnych, projektora i ekranu do szkoły podstawowej oraz druk publikacji.

W ramach projektu została podpisana deklaracja współpracy Biblioteki Miejskiej w Svitavach i Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Lądku-Zdroju oraz zostanie podpisana umowa o współpracy partnerskiej Miasta Svitavy i Gminy Lądek-Zdrój.

źródło: UMiG Lądek-Zdrój

Dodaj komentarz

Komentarze (0)