komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 17 czerwca 2021

Laury, Marcjana

Prawo jazdy w czasie pandemii. Ile czeka się obecnie na egzamin w Kłodzku?

czwartek, 29.10.2020 12:16 , komentarze: 0 , odsłony: 8151
kategorie artykułu:

Sytuacja związana z pandemią wymusiła wiele zmian również w zakresie przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Zmniejszyła się liczba osób przystępujących jednocześnie do egzaminu teoretycznego, a do egzaminu praktycznego kandydaci na kierowców przystępują w rękawiczkach oraz maseczce lub przyłbicy. Sprawdziliśmy jak obecna sytuacja wpłynęła na czas oczekiwania na egzaminy w kłodzkim oddziale WORD oraz jaka jest ich zdawalność. 

- Sytuacja spowodowana koronawirusem wymusiła m.in. zmniejszenie liczby osób przystępujących na raz do egzaminu teoretycznego czy do szkoleń prowadzonych przez ośrodek, tak aby zachować bezpieczny odstęp. Egzaminy prowadzone są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Kandydaci na kierowców przystępują do egzaminów w rękawiczkach i w maseczce lub przyłbicy. Po każdym egzaminie dezynfekowane są pojazdy oraz sala egzaminacyjna. Na terenie ośrodka obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Ponadto, większość spraw, takich jak zapisy na egzaminy, zmiana terminu, złożenie wniosku o zdawanie egzaminu na pojeździe ze szkoły jazdy itp. można załatwić przez internet lub telefonicznie, do czego zachęcamy aby zminimalizować niebezpieczeństwo przenoszenia wirusa - mówi Doba.pl Mariusz Szmiel, dyrektor Oddziału Regionalnego WORD w Wałbrzychu. - Na egzamin teoretyczny kandydaci oczekują do tygodnia czasu, choć najczęściej są to 2-3 dni robocze. Niekiedy istnieje możliwość zdawania egzaminu teoretycznego bezpośrednio po zapisie, na przykład drugi raz tego samego dnia w przypadku niepowodzenia (wtorki). Egzamin praktyczny wyznaczany jest obecnie za około 2 tygodnie od momentu zapisu.

W kłodzkim oddziale WORD zdawalność egzaminu teoretycznego od początku stycznia do końca września wynosiła odpowiednio: 50,85 % w 2019 r. i 55,84 % w 2020 r. W analogicznych okresach zdawalność egzaminu praktycznego ukształtowała się na poziomie 48,25 % w 2020 r. wobec 34,42 % rok wcześniej.

- Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2020 roku, we wspomnianym okresie, zdawalność egzaminu praktycznego za pierwszym razem wyniosła 55,18 % co oznacza, że ponad połowa osób przystępujących do egzaminu w kłodzkim ośrodku, zdała go za pierwszym razem - podkreśla Mariusz Szmiel. 

Przypominamy, iż osoby przystępujące do egzaminu powinny zgłosić się na egzamin w dobrym stanie zdrowia oraz muszą być wyposażone w maseczki i rękawiczki. Obowiązek ten dotyczy również interesantów WORD. W przypadku stwierdzenia u siebie objawów choroby osoba egzaminowana ma prawo do zmiany terminu egzaminu przed wyznaczoną godziną egzaminu, bez konsekwencji utraty opłaty za egzamin.

Osoba przystępująca do egzaminu przed jego rozpoczęciem ma również obowiązek wypełnić „Ankietę wstępnej kwalifikacji” oraz „Oświadczenie osoby przystępującej do egzaminu państwowego na prawo jazdy”. Analiza informacji zawartych w Ankiecie oraz zgoda wyrażona w Oświadczeniu jest podstawą do dopuszczenia do egzaminu na prawo jazdy. WORD w przypadku oceny, iż udział zdającego w egzaminie może nieść zagrożenie dla osób pracujących lub korzystających z usług ośrodka, ma prawo odmówić egzaminowania takiej osoby. Opłata za egzamin podlega wówczas zwrotowi lub wykorzystaniu w późniejszym terminie.

Zasady organizowania i przeprowadzania teoretycznych egzaminów państwowych na prawo jazdy.

Zasady organizowania i przeprowadzania praktycznych egzaminów państwowych na prawo jazdy.

 

 

Wasze komentarze