Powrót do nauczania stacjonarnego od 21 lutego. Zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny

środa, 9.2.2022 13:22 2027 6

Od 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. O decyzji poinformowali minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek wraz z ministrem zdrowia, Adamem Niedzielskim podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono również zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny.

- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień - poinformował minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. - 21 lutego ogłaszamy definitywny koniec nauki zdalnej. Jestem przekonany, że do końca roku szkolnego będziemy mogli utrzymać tryb nauki stacjonarnej, aby dzieci mogły spokojnie się uczyć.

Minister edukacji podkreślił, że priorytetem dla rządu oraz resortów edukacji i zdrowia jest utrzymanie i kontynuowanie nauki stacjonarnej.  

Podczas konferencji minister Niedzielski poinformował także o tym, iż od 15 lutego stosowana będzie 7-dniowa izolacja. Zmienione zostaną także zasady dotyczące kwarantanny. 

Od 15 lutego będą obowiązywać dla wszystkich nowe zasady dotyczące czasu trwania izolacji. Będzie ona trwała 7 dni (obecnie obowiązuje 10-dniowa izolacja). Izolacja będzie obowiązywać od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Również od 15 lutego współdomownicy chorego na COVID-19 będą przebywać na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni).  

Nadal negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 będzie zwalniał z kwarantanny zaszczepionych domowników

- poinformował szef resortu zdrowia. 

Od 11 lutego zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu.   

10 lutego będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący taką kwarantannę z osób obecnie na niej przebywających

- powiedział minister zdrowia.

Od 11 lutego tylko osoby bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID po przyjeździe do Polski będą musiały odbyć 7-dniową kwarantannę.  

Reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych pozostają bez zmian - izolacja wynosi 7 dni z możliwością skrócenia w 5. dobie negatywnym wynikiem testu. 

- Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała. W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania. Przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności - podkreślił  minister zdrowia. 

Obecnie na walkę z COVID-19 przeznaczonych jest blisko 30 tys. łóżek, ok. 2/3 z nich jest zajętych. Infrastruktura covidowa zostanie zmniejszona do poziomu ok. 25 tys. łóżek. Decyzja ta oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach.  

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

plastuś środa, 09.02.2022 16:06
Kiedy strajk?
czwartek, 10.02.2022 11:13
Jak zauważą że już nic nie mają. Tępy naród.
plastuś czwartek, 10.02.2022 16:50
Chciałoby się powiedzieć, że jacy nauczyciele, taki naród.
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina środa, 16.02.2022 20:03
Nauczycieli zatrudniają ci, którzy byli uczeni przez dawnych nauczycieli. Również...
środa, 09.02.2022 19:04
Idzie wiosna a grypa nie lubi ciepła.
Zibi środa, 09.02.2022 17:37
LEX CZARNEK przyjęty Polska europejskim skansenem ciemmogrodu