komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 18 października 2019

Juliana, Lukasza

Powiatowe Dyktando 2019 [Foto]

środa, 5.6.2019 10:50 , komentarze: 0 , odsłony: 1167
kategorie artykułu:

Ponad czterdziestu uczestników walczyło o tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Powiatowe Dyktando zorganizowane zostało już po raz siódmy, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur. Tekst dyktanda napisany został przez nauczycieli języka polskiego: Elżbietę Myślińską i Elżbietę Kurosz.

Wczesnowiosenne hocki-klocki

Bohater naszej opowieści to ponadczterdziestoletni Hiacynt, masarz z Warszawy- Pragi- Północ. Na co dzień ów chuderlawy hipochondryk o fizjonomii niczym chihuahua wytwarza mięsne delicje dla Mazowszan, a czas wolny od wiosny do jesieni zajmuje mu harówka w przydomowym ogrodzie. Nicnierobienie, niechby i wyważone, nawet z rzadka mu się nie zdarza. Zżymając się nieco, na łapu-capu przerzezał cud-przerzynarką bujne chaszcze.

Zza hibiskusa, tuż-tuż obok miłorzębu z Kraju Kwitnącej Wiśni i swojskiego bukszpanu, wychynęły sinobłękitne baldachogrona hortensji. Umaiwszy nimi odrzwia swojej chawiry, przyżegł na grillu superekstrawartościowe kawałki endywii, cykorii i bakłażanów.

"Nie mórzmyż się głodem"- pomyślał i chwycił uprażone jarzyny, popijając naprędce haustem coca-coli (koka- koli). Niezadługo czekało go wrażeń co niemiara. Vis-a-vis furtki dostrzegł przebiegający tabun rzężących angloarabów bułanej maści z pseudohodowli na Podlasiu. Tuż-tuż obok chyżej strużki przeleciało wesołe ptasie stado: ohar, krakwa, hełmiatka, uhla, dzierzba i biegus białorzytny.

"Horrendalny miszmasz !"– wrzasnął do siebie i udał się w głąb ogrodu zaaranżowanego w nowoczesnym stylu. Stały tam rattanowe krzesła, stół, narożnik i podnóżek w kolorze écru. Widać było, że Hiacynt postawił na odważny design/ dizajn, ale też nie stronił od zasad feng shui. Dookoła rozpościerała się ciemnozielona murawa, a na niej heksagonalne gazony z krwistoczerwonymi różami.

Dopełnieniem tej enklawy spokoju był płócienny hamak rozłożony na arcyfinezyjnym stelażu, na którym pół siedząc, pół leżąc hardy mężczyzna rozkoszował się zasłużonym wypoczynkiem po hiperżmudnej pracy. Ni stąd, ni zowąd mógł chyżo skoczyć obunóż znienacka do oczka wodnego.
Wypoczynek nieopodal akwenu to prawdziwa przyjemność. Sadzawka nawilża, chłodzi i odświeża powietrze, tworząc przy tym korzystny mikroklimat. Bez żenady, z półuśmiechem Hiacynt nasłuchiwał chóru kumakówi monotonnego, niczym wolnobieżka rowerowa, terkotu świerszczy. Z nagła jednak rzekotki drzewne zagłuszyły wszelakie dźwięki. Bioróżnorodność nocy odkryła swoje tajemnice.

Największą trudność sprawiły uczestnikom nazwy geograficzne np. Kraj Kwitnącej Wiśni. Pisownia łączna np. ponadczterdziestoletni czy superekstrawartościowe, nie należała do najłatwiejszych, a imię Hiacynt było mylone z nazwą kwiatka.

I tym razem nie udało się nikomu napisać tekstu bezbłędnie. Oto najlepsi:
1 miejsce Jarosław Jurkowski z Opolszczyzny
2 miejsce Jerzy Kalita z Kłodzka
3 miejsce Małgorzata Ostrowska z Ołdrzychowic Kłodzkich
Wyróżnienia otrzymali: Bronisława Parada, Karol Mikołaczyk z Wilkanowa i Kacper Bzowy z Międzylesia

Prace konkursowe oceniali: dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar oraz bibliotekarze Monika Fedak, Alina Sydorko i Izabela Mucha.

Organizator: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Szkoła
Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku.

 

Wasze komentarze

czwartek, 10.10.2019 15:29
niedziela, 6.10.2019 17:33
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe