Porozumienie zawiązane, gabinety POZ zostaną otwarte!

środa, 7.1.2015 10:11 4258 3

Po 14 godzinach rozmów  przedstawicieli federacji z ministrem Arłukowiczem w końcu osiągnięto sukces. 7 stycznia około godziny 8.50 doszło do porozumienia i wszystkie dotąd zamknięte gabinety lekarzy POZ zostaną otwarte. 

Likwidacja możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ to jeden z postulatów, który udało się osiągnąć lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego – podsumował Jarosław Krawczyk z zarządu PZ podając takie informacje na portalu społecznościowym federacji.

- Kompromis polega na tym, że przede wszystkim uzgodniliśmy pewne warunki progowe, które musiały być, czyli podpisywanie umów na czas oznaczony (...), co było dla nas niezwykle istotne, i fakt, że umowa w czasie jej trwania nie może być zmieniana jednostronnie - powiedział w TOK FM dr Jarosław Krawczyk z zarządu Porozumienia Zielonogórskiego.

 

Lekarze z PZ poinformowali na swoim profilu na Facebooku, że MZ uzgodniło z nimi zapisy zarządzenia, ale NFZ próbuje je zmieniać. Chodziło m.in. o  regulacje dotyczące systemu eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. "Nasi eksperci wykryli to i zażądali korekty" - brzmi komunikat PZ.

Prawdopodobnie jeszcze dziś, najdalej jutro zostaną otwarte wszystkie przychodnie w tym 4 ze Świdnicy. Pacjenci wreszcie mogą odetchnąć z ulgą.

Przypomnijmy czego w ogóle dotyczył spór?

Zniesienia limitów onkologicznych. Co to oznacza w praktyce? Każdy lekarz ma prawo wydać 30 zielonych kart onkologicznych. Potem będzie następowała 10-13 tygodniowa weryfikacja słuszności decyzji lekarza. Przez ten czas lekarz nie będzie mógł wystawić ani jednej zielonej karty. Zatem limit wynosi 30 chorych na 3 miesiące.

Likwidacja możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ

Według federacji, nie można zgodzić się na zawarcie umowy, która jednej ze stron (Funduszowi) daje możliwość dowolnej jej zmiany bez naszej zgody. Nowe zasady tworzenia rozporządzenia o Ogólnych Warunkach Umów nie uwzględniają wypracowania konsensusu przez organizacje związane z ochroną zdrowia, a jedynie dyktat Ministra Zdrowia.

Zmiana zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ

Fundusz chce na podstawie błędnych informacji podawanych przez system weryfikacji uprawnień usuwać deklaracje pacjentów. Wielu ubezpieczonych pacjentów zostanie wykreślonych z naszych list. Blisko połowa uznawanych przez system eWUŚ za nieuprawnionych w rzeczywistości posiada takie uprawnienia.

Wg NFZ pacjent musiałby ponownie składać deklarację w momencie kiedy zaświeci się na czerwono.

I jeden z najważniejszych postulatów: przywrócenie dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia.

Czytaj także:

 Festiwal straszenia pacjentów przez dwie strony konfliktu trwa

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

randal środa, 07.01.2015 22:54
brac duzo ale mniejszym wysilkiem, bez edukowania w siebie,...
zet środa, 07.01.2015 11:57
Chodziło tylko o kase dla nich a nie o dobro
środa, 07.01.2015 17:26
czytaj i słuchaj ze zrozumieniem,potem mow o kasie....ignorancie