Pomorski Inkubator Kultury w Lądku-Zdroju. 4 czerwca otwarcie galerii i inauguracja rezydencji

piątek, 27.5.2022 09:01 827 0

W Lądku-Zdroju działalność rozpoczyna Pomorski Inkubator Kultury, gdzie realizowane będą  projekty służące artystom, koneserom sztuki i szeroko pojętej europejskiej integracji twórczej z fokusem skierowanym na Północ i na Wschód.

- Północ, ponieważ to kierunek nasz wewnętrzny, ten polski – w końcu PIK, który jest modus operandi przedsięwzięcia na ziemi kłodzkiej, to projekt pilotażowy pomorskiego środowiska twórczego wspieranego przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Projekt to na wskroś nowoczesny, który wspomaga twórczy rozwój artystów na północy kraju - informuje Janusz Gawrysiak, prezes Stowarzyszenia Teatr Warsztatowy ZNAK Pomorski Inkubator Kultury. -  Kolejnym etapem PIKu, bardzo już zadomowionego na Pomorzu, jest stworzenie w lądeckim Rynku galerii sztuki i miejsca rezydencji artystycznych – mieszkania i pracowni dla twórców, którzy będą przybywać w stałej rotacji. Artyści będą tu przyjeżdżać, tworzyć, wystawiać. Miejmy nadzieję, że masowo, stale nowi i coraz ciekawsi. W ich pracy i rozwoju pomóc ma także kameralna, lecz elegancka galeria, którą w ramach praktyki – najlepszej szkoły życia – będą w czasie rezydencji prowadzić. Kierunek wschodni to tak naprawdę wynik sytuacji międzynarodowej i międzykulturowej, na którą środowisko artystyczne jest szczególnie wyczulone. To my, artyści, zawsze pierwsi padamy ofiarą różnych satrapów i dyktatorów, którzy nigdy do końca nie zrozumieją potęgi twórczej i ducha. Nie zrozumieją, ale jakoś to przeczuwają, więc efektem ich nowych porządków zawsze jest diaspora wygnanych artystów dysydentów. Tak dzieje się w Białorusi, w Rosji, w Ukrainie. Nasz współczesny krajobraz kulturowy i twórczy został niezwykle wzbogacony poprzez obecność ludzi kultury i sztuki tych krajów. Logicznym więc jest, że my z naszym doświadczeniem i historycznym, i współczesnym (wszak Pomorze zawsze było wielojęzykowe i wielokulturowe, a przez to bogate i barwne) musimy być pomostem między Wschodem i Zachodem Europy, musimy przede wszystkim pomagać artystom – walczyć sztuką i kulturą przeciwko wojnie. Art is my weapon! PIK w tych okolicznościach jest wspierany gościnnością i otwartością partnera ziemi kłodzkiej, a mianowicie: Lądka-Zdroju oraz działaczami i artystami z tego regionu.

Projekt PIKu w Lądku-Zdroju zakłada konieczną obecność dwóch kobiet: kuratorki Mariny Dashuk oraz rzeźbiarki i malarki Marzeny Gawrysiak. Pierwsza to białoruska menadżerka artystów, producentka międzynarodowych projektów, działająca w całej Europie (od 10 lat w Polsce). Marina Dashuk jest menadżerem rezydencji, które nazwaliśmy wymownie „Hotel Lambert”.

- Marzena Gawrysiak to rzeźbiarka i dyrektor artystyczna Pomorskiego Inkubatora Kultury. Na Pomorzu gdańskie Muzeum Narodowe ma jej kolekcje rzeźb terakotowych, a Lądek-Zdrój przyzwyczaił się (niczym Gdańsk do Neptuna) do jej pomnika Andrzeja Zawady stojącego w centrum kurortu. Piszemy o niej na końcu: bo tak wypada, jest gospodarzem w ramach PIK całego projektu, a powstająca galeria ma jej markę. Ten feministyczny most duetu Dashuk – Gawrysiak jest dla nas ważny, gwarantuje całości i siłę, i wrażliwość. Mamy nadzieję, że zdołaliśmy nakreślić, gdzie Rzym, a gdzie Krym i że zobrazowaliśmy cudowność tej fascynującej mozaiki kultury, sztuki i spraw społecznych, nad którymi przyjdzie nam – artystom i działaczom – w Lądku- Zdroju się pochylić - podkreśla Janusz Gawrysiak.

Inaugurację rezydencji artystycznych Pomorskiego Inkubatora Kultury połączona z otwarciem galerii sztuki PIK w Rynku Lądka-Zdroju odbędzie się w sobotę, 4 czerwca 2022 o godzinie 20.00 w PIK art gallery, a wcześniej zapraszamy na wydarzenia w lądeckim Rynku.

Ważnym działaniem towarzyszącym będzie spotkanie założycielskie grupy wspierającej integrację środkowoeuropejską o nazwie „Hotel Lambert” oraz zapoczątkowanie przygotowań Biennale w Lądku-Zdroju w 2023.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)