POLSKO-HISZPAŃSKA WYSTAWA SZTUKI PAPIERU PAPERK w MUZEUM PAPIERNICTWA

sobota, 17.12.2016 10:41 3701 2

W Muzeum Papiernictwa 9 grudnia odbyło się najważniejsze wydarzenie kulturalne 2016 roku. Dzień ten upłynął pod znakiem litery K. Pojawiła się ona na plakatach, ulotkach, w katalogu, na souvenirach rozdawanych uczestnikom wydarzenia. Wszystko to za sprawą wernisażu wystawy PaperK. Ekspozycja, która w tytule posiada wykładnik potęgi K, koduje imiona artystek sztuki papieru, których prace można podziwiać w dusznickim Muzeum do końca marca 2017. 


K - jak Krystyna Dyrda-Kortyka i K - jak Kikis Alamo, K - jak Kobiety, bohaterki wystawy, które w swoich dziełach wykorzystują papierowe tworzywo.

Krystyna Dyrda-Kortyka ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Od 1975 r. zajmuje się tkaniną artystyczną, papierem czerpanym, filcem, aranżacją wnętrz. Należy do wrocławskiej grupy tkackiej 10xTAK. W latach 1996-2004 prowadziła zajęcia z malarstwa w prywatnej szkole ABRYS we Wrocławiu. Jest współzałożycielką wrocławskiej Akademii Sztuki III Wieku, placówki edukacyjnej dla dorosłych. Od lat 90-tych współpracuje z dusznickim Muzeum.
Kikis Alamo pochodzi z Meksyku. Na meksykańskim Uniwersytecie Iberoamerykańskim ukończyła projektowanie graficzne oraz studia w zakresie projektowania tkanin. Jest wykładowcą tej uczelni, jak również Uniwersytetu Miejskiego w oddziałach Xochimilco i Atzcapotzalco, Szkoły Wzornictwa i Rzemiosł oraz Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku. W 1982 r. przyczyniła się do współzałożenia pracowni projektowania i ręcznej produkcji papieru PAPERKI w Hondarribii, nieopodal San Sebastian w Hiszpanii, gdzie żyje i mieszka do dnia dzisiejszego.

Na twórczość obu artystek wpływa zarówno pochodzenie, jak i miejsce zamieszkania. Szerokość geograficzna i charakterystyczna dla niej roślinność powodują, że Krystyna posługuje się głównie masą celulozową, Kikis natomiast swoje obiekty tworzy z włókien lnianych, kozo, abaki. Ich prace różni technika, forma, tematyka, a także klimat. Ulubionym tematem Kikis jest architektura, przez nią samą nazwana „bajkową”. Są to miniaturowe budowle, utrzymane w jednakowej, surowej kolorystyce, które rozbudzają wyobraźnię. Bardzo interesuje ją uzyskanie przejrzystości w papierze, jak sama mówi: „światło jest jednym z kolorów w palecie barw”. Przeciwieństwem są prace Krystyny, w których główną rolę odgrywa gra kolorów, oddająca piękno miejsc i przyrody. Powstałe w ten sposób kompozycje przyrównać można do obrazów, tyle że namalowanych „papierem”.

Autorki wystawy związane są z miastami, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016: Kikis Alamo pochodzi z Hondarribii, miejscowości położonej w pobliżu San Sebastián, a Krystyna Dyrda-Kortyka jest wrocławianką.

Baskijsko-dolnośląski projekt wystawienniczy realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego międzynarodowy charakter, skonfrontowanie prac artystek, dobór specyficznego środka wyrazu, jakim jest papier, ma prowokować do dyskusji o współczesnej sztuce europejskiej, w tym wypadku – o sztuce papieru.


Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat honorowy nad ekspozycją objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Kuratorami wystawy są: Beata Dębowska i Marta Nowicka.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

koń rafał sobota, 17.12.2016 12:58
w mam jakieś spędy. ja zarabiam 10 tyś euro i...
krytyk niedziela, 18.12.2016 23:17
a co koński zad ma wspólnego z wystawą?