komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 25 września 2020

Aurelii, Wladyslawa

Polifonia pamięci o migracjach przymusowych [Foto]

czwartek, 7.11.2019 12:39 , komentarze: 0 , odsłony: 924
kategorie artykułu:

Inauguracja wystawy na terenie gminy wiejskiej Kłodzko „Kozaki-Pyrzany. Polacy, Niemcy i Ukraińcy – polifonia pamięci o migracjach przymusowych”, udostępnionej przez pana Bogusława Mykietów ze Stowarzyszenia Regionalistów Środkowe Nadodrze miała miejsce w dniu 5 listopada 2019 roku w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej.

Ekspozycję składającą się z siedmiu tematycznych banerów, której celem jest pokazanie młodym Europejczykom swoistej polifonii pamięci i różnic między pamięcią narodową, regionalną i indywidualną otworzyła dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli seniorzy z miejscowego Dziennego Domu Seniora oraz uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej w Jaszkowej Dolnej, wykład autorski pn. „Wpływ przesiedleń przymusowych po II wojnie światowej na tożsamość, politykę historyczną i stosunki międzynarodowe” wygłosił Bronisław MJ Kamiński z Kudowy-Zdroju.

Bronisław Kamiński jest charyzmatycznym historykiem z ogromną wiedzą, autorem książek i wielu artykułów naukowych. Porwał nas wszystkich do przeszłości historycznej Dolnego Śląska, Polski i Europy. Na początek z wielką precyzją omówił mniejszości narodowe i religijne w polityce światowej w okresie XVIII-XX wieku. Potem przeszliśmy do ewolucji w postawach polskich odnoszących się do kresów wschodnich po 1945r., a szczególnie po upadku Związku Radzieckiego i powstaniu niepodległych państw Ukrainy, Białorusi i Litwy. Opowiadał o funkcjonowaniu państw we wspólnocie Unii Europejskiej. W swoich wypowiedział podkreślał, że pojęcie „Kresy Wschodnie” przestało mieć aktywność polityczną, a nabrało znaczenia tylko jako dziedzictwo kulturowe z pozytywnymi i negatywnymi ocenami własnymi.

W trzeciej części wykładu przeszedł do ewolucji w odniesieniu do przeszłości historycznej Dolnego Śląska, jako naturalnego integralnego obszaru polskiego ze zrozumieniem i poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i materialnego wytworzonego w toku historii przez inne narody i państwa, z którymi jest coraz więcej bieżących powiązań i wspólnych interesów. Puenta tego spotkania zaprowadziła nas do słów Pastorellego „Gdzie Bóg nas posłał, tam mamy kwitnąć”, bo we współczesnym świecie, poszerzanie się wspólnot państwowych w ramach Unii Europejskiej pozwala na swobodne przemieszczani się ludzi. Natomiast polifonia pamięci o migracjach przymusowych po II wojnie światowej ma za zadanie wskazać możliwą odpowiedź na pytanie, jak odwoływać się do wspólnych wartości i wyciągać wnioski z tak różnych trudnych doświadczeń. Inauguracja wystawy była też okazją do wręczenia nagrody głównej w gminnym konkursie plastycznym „Zapisane obrazem – Kresy Zbigniewa Herberta” dla seniorki pani Haliny Sztanderskiej oraz wyróżnienia dla pani Danuty Moch z Dziennego Domu Seniora. Gratulujemy!!!

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 13:51
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK