komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 9 sierpnia 2020

Romana, Ryszarda

Poezja przy akompaniamencie Kazimierza Adamajtisa

czwartek, 11.7.2019 09:45 , komentarze: 0 , odsłony: 825
kategorie artykułu:

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której celem jest ofiarowywanie komuś słów poezji. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta, a partneruje jej Biblioteka Narodowa. Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko trzecia odsłona tej inicjatywy literackiej odbyła się w Jaszkowej Górnej.

Przypomnijmy, że za każdym razem towarzyszy jej lokalny artysta Kazimierz Adamajtis z Ołdrzychowic Kłodzkich wraz ze swoim wieloletnim dorobkiem artystycznym. Tym razem odbiorcami słów poezji lokalnych twórców Krystyny Radomskiej oraz Emeryka Drozdowskiego z Wojborza byli pensjonariusze Dziennego Domu Seniora. Przed wręczeniem wierszy seniorom, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar odczytała każdy tekst. Było przy tym dużo radości i każdy z obdarowanych wyszukiwał ukrytych pozytywnych intencji, niosących sens i dających coś wartościowego.

Między wierszami, swój talent rzeźbiarski, malarski, muzyczny i poetycki zaprezentował Kazimierz Adamajtis. Dość często sięgał do swoich magicznych zeszytów z własnymi autorskimi wierszami. Opowiedział o tym, że rzeźbi w drewnie i tworzy obrazy olejne. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji i Anglii. Wystawy indywidualne i zbiorowe realizował między innymi na Ukrainie, w salonie Sztuki Nieprofesjonalnej w Kłodzku, Galerii Cyganeria w Kudowie Zdroju, Domu Wystaw Rękodzieła Ludowego w Dzierżoniowie. Ma jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania, które powoli będziemy poznawać. Artysta jest bardzo dumny z wyróżnienia, które otrzymał podczas 7. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Ludowej i Artystycznej RĘKODZIEŁO 2013 w kategorii rzeźba za pracę „Patronka”. Oceny prac 114 autorów oceniało bardzo znakomite jury: *Alicja Młodecka, historyk sztuki, *dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ” Paulina Suchecka, *dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, kustosz Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu Andrzej Żarnowiecki-artysta plastyk.

Seniorzy już w najbliższy wtorek będą przepisywać wiersze dla swoich koleżanek i kolegów z Wojciechowic. Nie tak dawno zawiązała się tam nieformalna grupa seniorów, która jest ciekawa „całego świata” i pełna chęci do działania. Pensjonariusze Dziennego Domu Seniora sięgną po teksty Zbigniewa Herberta oraz Katarzyny Kutzmann-Solarek. Z panią Katarzyną mieli nie tak dawno osobiste zderzenie w miejscowej bibliotece. Dużo dobrego wtedy się zadziało.

 

Wasze komentarze

piątek, 31.7.2020 09:20
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK