Podsumowanie zebrań wiejskich

czwartek, 9.6.2016 08:59 615 0

W ubiegłym tygodniu zakończyły się Zebrania Wiejskie w Naszej Gminie. Zgodnie z obietnicą pozwolę sobie na przedstawienie swoich spostrzeżeń i krótkie podsumowanie. Zacznę od frekwencji, która niestety w większości miejscowości nie była zadowalająca, a w niektórych nawet uniemożliwiła przyjęcie uchwał m.in. udzielających sołtysom absolutorium z wykonania budżetu sołectw w ubiegłym roku i zatwierdzenia planów rzeczowo-finansowych na rok bieżący. W konsekwencji, niektóre zebrania musiały zostać zwołane powtórnie, w tym w dwóch największych miejscowościach Naszej Gminy. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, ponieważ w ubiegłym roku na wybory sołtysów w Jugowie i Ludwikowicach Kł. przybyło po kilkuset mieszkańców. Byłam przekonana, że teraz będzie podobnie i dlatego na zebrania udawałam się wspólnie z pracownikami odpowiedzialnymi za najistotniejsze sprawy dla mieszkańców, czyli infrastrukturę techniczną, inwestycje i gospodarkę mieszkaniową.

 

W czasie spotkań chciałam także przybliżyć kwestie związane z budżetem gminy, zapoznać z tym co zostało wykonane w roku ubiegłym i co planuję wykonać w najbliższym okresie. Po reakcji na salach zauważyłam, że uczestniczącym w zebraniach bardzospodobała się przyjęta formuła spotkań. W przyszłości będę zatem chciała ją utrzymać, chociaż przyznam, że wizyta w 17 sołectwach była dla mnie i pracowników sporym wyzwaniem organizacyjnym.

 

Wracając jeszcze do frekwencji można odnieść wrażenie, że wielu z Państwa zależy jedynie na wyborze sołtysa i oddaniu w jego ręce wszystkich spraw dotyczących Waszego bezpośredniego otoczenia. Szkoda, bo od tego roku po raz pierwszy wszystkie sołectwa otrzymały pieniądze z Funduszu Sołeckiego, który daje możliwość zdecydowania o tym, na co zostaną one przeznaczone. Może nie są to zbyt duże środki, ale niewątpliwie kilkadziesiąt tysięcy rocznie może w znaczny sposób wpłynąć na poprawę życia lub estetykę Waszych miejscowości. Moim zdaniem warto zatem przyjść na zebranie i zgłosić ciekawy pomysł zaspakajający Wasze potrzeby.

Przejdę teraz do najczęściej poruszanych przez Państwa problemów. Nie będzie myślę tutaj zaskoczenia jeśli napiszę, że głównym problemem jest zła jakość dróg powiatowych i gminnych oraz uszkodzone mosty i mury oporowe, niedrożne przepusty, nieuregulowane potoki. Niestety problemy związane z poprawą infrastruktury wymagają dużych nakładów finansowych, których nie tylko brakuje w budżecie gminy, ale nie ma ich również powiat, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. To właśnie dlatego wykonanie większości inwestycji na terenie gminy uzależniają od udzielenia dotacji z naszego budżetu, w którym na realizację wszystkich zadań majątkowych możemy wydać rocznie jedynie około 3,5 miliona. Piszę jedynie, bo potrzeby są ogromne, a większość inwestycji jest bardzo kosztowna. Dla przykładu w tej chwili w gminie złożonych jest ponad 40 wniosków o budowę lub remont dróg, a modernizacja 1 km drogi z ułożeniem nawierzchni asfaltowej kosztuje około pół miliona złotych.

Bardzo duże potrzeby dotyczą również utrzymania budynków komunalnych oraz obiektów oświatowych, których koszty są duże, zwłaszcza jeśli chodzi o remonty dachów i elewacji. Żeby zatem zapewnić jak najszybszy rozwój przyjęłam dwa kierunki działania. Pierwszy to zmniejszenie wydatków bieżących, a drugi to maksymalne pozyskanie środków zewnętrznych. To właśnie dzięki takiemu podejściu udało mi się w ubiegłym roku osiągnąć pułap wydatków na inwestycje o blisko 2 miliony wyższy niż rok wcześniej i 3,5 miliona więcej niż w roku 2013. Mam nadzieję, że ten wysoki poziom wzrostu uda mi się utrzymać, chociaż ze względu na duże opóźnienia związane z naborem wniosków na dofinansowanie z programów unijnych może okazać się w tym roku bardzo trudne.

W czasie zebrań poruszaliście Państwo również wiele problemów, które nurtują Was od wielu lat, a które nie wymagają angażowania dużych pieniędzy. Nie zamierzam wnikać dlaczego do tej pory nie zostały one rozwiązane, ale informuję, że większość z nich już zostało zleconych do realizacji i wkrótce zostaną wykonane.

Na koniec chciałam powiedzieć, że w wielu miejscowościach zebrania nie ograniczyły się jedynie do głosowania nad uchwałami i przyjęcia zgłaszanych do sołtysów i władz gminy problemów. W kilku miejscowościach usłyszałam również bardzo ciekawe pomysły dotyczące wspólnych działań na rzecz rozwoju ich sołectw, a także różne ciekawe rozwiązania mogące poprawić np. efektywność wykorzystania przydzielonego sołectwom mienia komunalnego. Zauważyłam również, że wielu z Państwa jest dobrze zorientowana w sprawach samorządowych, a także dobrze orientuje się w programach pomocowych, co bardzo mnie ucieszyło.

Raz jeszcze serdecznie dziękuję za obecność wszystkim mieszkańcom obecnym podczas zebrań wiejskich. Dziękuję również kierownikom referatów za udzielone wyjaśnienia i rozwianie wątpliwości mieszkańców oraz Panu Zastępcy Pawłowi Szafranowi i doradcy Ryszardowi Czerewatemu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)