komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

Podsumowanie policyjnej akcji „ZNICZ 2018” na Dolnym Śląsku

poniedziałek, 5.11.2018 13:16 , komentarze: 0 , odsłony: 288
kategorie artykułu:

Dolnośląscy policjanci od środy do niedzieli podczas akcji „Znicz 2018” dbali o bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących po drogach województwa. Głównym zadaniem funkcjonariuszy była pomoc zarówno kierującym pojazdami oraz pieszym, w bezpiecznym dotarciu do celu, jak i pobycie na cmentarzach. W tym czasie na drogach i w okolicach nekropolii służbę pełniło znacznie więcej funkcjonariuszy. Ich działania wspierali też funkcjonariusze z powietrza, monitorując sytuację z policyjnego śmigłowca. Podsumowując tegoroczną akcję „Znicz” należy stwierdzić, że było bezpieczniej niż w ubiegłych latach.

Czynności podejmowane przez policjantów miały przede wszystkim charakter pomocowy w zakresie udzielania wszystkim uczestnikom ruchu drogowego daleko idącego wsparcia, zarówno w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do nekropolii  i samego poruszania się przy nich.

Funkcjonariusze ruchu drogowego realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach oraz utrzymanie płynności ruchu. Policjanci swoim nadzorem objęli też miejsca, gdzie nastąpiły zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów został całkowicie zamknięty. Na bieżąco dostosowywali intensywność działań adekwatnie do natężenia ruchu i uwarunkowań drogowych.

Dolnośląscy policjanci koncentrowali się też na zapewnieniu bezpieczeństwa w rejonach cmentarzy, do których tłumnie udawali się mieszkańcy odwiedzający groby najbliższych. O bezpieczeństwo w rejonach nekropolii dbali funkcjonariusze prewencji i wydziałów kryminalnych. Działania wspierali też funkcjonariusze z powietrza, monitorując sytuację z policyjnego śmigłowca.

To właśnie dzięki takim działaniom m.in. wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kradzieże kwiatów z nagrobków. Zdarzenie miało miejsce na terenie Cmentarza Osobowickiego. Funkcjonariusze namierzyli mężczyznę idącego przy ogrodzeniu nekropolii, a chwilę później zlokalizowali ponad 40 worków foliowych, w których znajdowały się skradzione kwiaty. Ustalenia policjantów potwierdziły, że podejrzewany o kradzież, zamierzał swój łup sprzedawać osobom odwiedzającym cmentarz. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Podczas całej akcji funkcjonariusze przypominali też pieszym o posiadaniu elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmroku. Prowadzili również wzmożone działania kontrolne na dolnośląskich drogach. W niedzielę policjanci spodziewali się największej fali powrotów, w związku z czym uwaga funkcjonariuszy skierowana została już na główne drogi województwa dolnośląskiego oraz te miejsca, gdzie przewidywano największe natężenie ruchu.

Od środy, a więc od momentu, gdy rozpoczęto akcję „Znicz 2018” do niedzieli na obszarze województwa dolnośląskiego doszło łącznie do 29 wypadków. Średnio dobowo to mniejsza liczba niż podczas dnia roboczego, gdy ruch jest mniejszy. Odnotowano w ciągu pięciu dni łącznie 29 wypadków, w których rannych zostało 40 osób. Jeden z tych wypadków okazał się śmiertelny. W zdarzeniu, które nie miało bezpośredniego związku z podróżami na cmentarze, zginęła 1 osoba. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali na drogach naszego województwa 96 kierowców, którzy pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Podsumowując tegoroczną akcję „Znicz” należy stwierdzić, że było bezpieczniej niż w ubiegłych latach.

asp. szt. Paweł Petrykowski

KWP Wrocław 

 

Wasze komentarze


piątek, 19.4.2019 22:48
piątek, 19.4.2019 11:57
czwartek, 18.4.2019 13:30
czwartek, 18.4.2019 12:21
czwartek, 18.4.2019 12:18
czwartek, 18.4.2019 12:12
czwartek, 18.4.2019 09:02
czwartek, 18.4.2019 08:59
1
środa, 17.4.2019 12:19
ABC OGRODU
ABC OGRODU
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe