komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 28 września 2020

Waclawa, Tymona

Podsumowali I etap odwiertu geotermalnego w Lądku-Zdroju [Foto]

piątek, 8.11.2019 18:02 , komentarze: 14 , odsłony: 6774
kategorie artykułu:

7 listopada w lądeckim Inkubatorze Przedsiębiorczości zorganizowana została konferencja podsumowująca I etap odwiertu geotermalnego LZT-1. W spotkaniu z mieszkańcami oraz przedstawicielami mediów udział wzięli: burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. Joanna Walaszczyk oraz zespół autorski dokumentacji geologicznej w składzie: dr Marek Rasała, prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski, dr Barbara Kiełczawa oraz dr Mirosław Wąsik.

Prace wiertnicze związane z poszukiwaniem wód termalnych w Lądku-Zdroju rozpoczęły się we wrześniu 2018 r. i trwały do lutego 2019 r. Przez ten czas wykonany został odwiert na głębokość 2500 metrów. Przez kolejne miesiące prowadzone były natomiast prace badawcze.

- Najważniejsza rzecz to to, że na wypływie, na górze, mamy 59 stopni. Szacujemy, że na dnie będzie między 65 a 72 stopnie. Woda jest niskozmineralizowana, jest wodą termalną, która nie zawiera siarkowodoru, nie ma radonu oraz radu. Według badań jej wydajność wstępnie to 60 m³ na godzinę, czyli ponad 1200 m³ na dobę. Przy tym składzie i tej wydajności myślę, że jest wielka okazja, żeby wykorzystać ją do pozyskania ciepła, ale oprócz tego wykorzystać ją też do szeroko pojętej balneologii, rehabilitacji, bo jest to kolejna woda lecznicza. Będziemy teraz kontynuować badania w kierunku ich właściwości leczniczych, a to potrwa kilka, kilkanaście miesięcy. Będą stosowane badania na oddziaływania na skórę, na kości, mięśnie itd., ale w związku z tym, co powiedział prof. Ciężkowski, że ta woda raczej na pewno pochodzi z tego samego źródła, co te wody lecznicze, które posiadamy także te właściwości będą zbliżone albo takie same jak te, które służą nam już 500 lat  - mówi  burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk

Na wykonanie 2,5-kilometrowego odwiertu geotermalnego gmina Lądek-Zdrój otrzymała blisko 19 milionów złotych. Decyzję o udzieleniu 100% dotacji dla gminy podjęła Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

- Po tej konferencji rozpoczynam działania w kierunku pozyskania środków na projekt ciepłowni geotermalnej. Miejsce odwiertu jest zabezpieczone i czeka na opracowanie ciepłowni geotermalnej. Mamy dwa kierunki, które najprawdopodobniej będziemy musieli wybrać. Mnie interesuje ten najbardziej innowacyjny czyli możliwość zapuszczenia wymiennika ciepła na dno odwiertu i wówczas pozyskujemy ciepło na górę, czyli mamy swój wewnętrzny obieg - wyjaśnia włodarz Lądka-Zdroju. - Nie mamy soli w wodzie, ta woda nie jest agresywna, co jest bardzo ważne, więc możemy sobie pozwolić na jakieś eksperymenty badawcze, a wiemy, że na badania są teraz środki. Będę na ten temat rozmawiał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prezesem Piotrem Woźnym, który jest jednym z współautorów takiego ciekawego programu "Ciepło powiatowe", gdzie są środki na elektrownie i ciepłownie geotermalne. 

- Znajdujemy się w niezwykle w trudnym momencie, w miasteczku, w którym od lat czekamy na inwestycję związaną z jakąkolwiek geotermią. Okazało się, że wody, do których się dokopaliśmy nie uzupełniają znacząco zasobów, które mamy, więc teraz czekamy na program rządowy, który by nas wsparł w tym problemie. Uzdrowiska są zaniedbywane od wielu lat, a są wydarzeniem niezwykłym na planie europejskim. Wydaje mi się, że taki program powinien uwiarygadniać uzdrowiska w systemie leczniczym. Przede wszystkim zabezpieczać pieniądze na inwestycje w poprawę tej infrastruktury, z którą teraz się borykamy, anie poszukiwania nowych funkcji leczniczych, bo infrastrukturę mamy zaniedbaną przez wiele lat - podkreśla Borysław Zatoka, radny Rady Powiatu Kłodzkiego z okręgu strońsko-lądeckiego. - Podczas dzisiejszego spotkania dowiedzieliśmy się przede wszystkim jak wygląda techniczna strona odwiertu, natomiast wciąż nie wiemy, jak możemy współpracować z tymi zasobami jeżeli chodzi o działalność gospodarczą prowadzoną na powierzchni czyli to co nas najbardziej interesuje. Chcemy korzystać z tych wód, gościć kuracjuszy, turystów i wykorzystywać zasoby. Nie wiemy jeszcze czy będziemy mogli usprawnić linię technologiczną, którą jest uzdrowisko.

Jak podkreśla burmistrz Kaczmarczyk, aby podjąć kolejne kroki konieczne jest jeszcze sprawdzenie zasobów. 

- Na dzień dzisiejszy musimy zrobić jeszcze jedną rzecz, a mianowicie sprawdzić zasoby. Jak tłumaczył prof. Ciężkowski polega to na tym, że wszystkie źródła, które mamy w Lądku, musimy poddać bardzo intensywnemu pompowaniu i w zależności od zmian ciśnienia na tych złożach jesteśmy w stanie modelem matematycznym wyliczyć, jak dużo tej wody posiadamy, bo to jest najważniejsza informacja. Wtedy dopiero będziemy mogli określić, co możemy i co chcemy z tym zrobić - wyjaśnia burmistrz. 

Jak się okazuje, wniosek o wykonanie odwiertu badawczego złożyła także sąsiadująca z Lądkiem, gmina Stronie Śląskie. 

- W listopadzie 2017 r. został złożony wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wykonanie odwiertu BT-1 to jest odwiert, który byłby zlokalizowany w Bolesławowie, ale to jest inny typ odwiertu niż ten, o którym mówimy w Lądku. Jest to odwiert na działce gminnej, na głębokość 5100 metrów do odzysku ciepła ze skał i do wytwarzania energii elektrycznej. Koszt to ok. 30 mln złotych. Wniosek przeszedł merytoryczną i formalną ocenę. Został dobrze oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, trafił do Ministerstwa Środowiska i tam do dnia dzisiejszego niestety leży. Nie ma odpowiedzi, że nie róbcie nic, ani odpowiedzi, że decydujemy się na wykonanie tego odwiertu - mówi były burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz. - Mam nadzieję, że nowy rząd wróci do tego projektu, który tam cały czas leży, a mówi się o uzyskiwaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, innych niż np. węgiel. Jest to typowy przykład na stworzenie czystej energii - dodaje. 

 

 

 

 

  

 

 

Wasze komentarze

Niestety nastąpił negatywny wpływ na wody uzdrowiska. W skrócie naczynia...
sobota, 09.11.2019 22:39 autor: Negatywny wpływ na wody uzdrowis
Nie dość, że jest jak jest, to jeszcze podobno czekają...
wtorek, 24.12.2019 07:51 autor: Szok.. Cena wody?
Pan Burmistrz minął się z prawdą w swojej wypowiedzi dla...
piątek, 08.11.2019 23:42 autor: Obecny na konferencji
Nie pierwszy i nie ostatni raz mija się z prawdą
sobota, 09.11.2019 23:56 autor: Lączanin
Marzenia, mrzonki i zaklinanie rzeczywistości.....
środa, 13.11.2019 20:03 autor: Lądczanka
Panie burmistrzu a kiedy pan drogi zrobi w swojej gminie?...
sobota, 09.11.2019 20:12 autor: Gandalf
Takie przyziemne sprawy?? Pozdrawiam
poniedziałek, 11.11.2019 18:54 autor: Czy to niezbyt przyziemne??
Na wypływie jest ok. 43 stopnie, proszę Redakcjo sprostowac wypowiedź...
sobota, 09.11.2019 22:32 autor: Na wypływie ok 43 stopnie.... Sp
https://youtu.be/aHFLVJnrNhY
niedziela, 10.11.2019 08:02 autor: Link do transmisji
No ! radni Gminy Bystrzyca Kłodzka do roboty po gorącą...
piątek, 08.11.2019 18:31 autor: Lopez
piątek, 25.9.2020 20:12
7
piątek, 25.9.2020 08:31
poniedziałek, 21.9.2020 11:17
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK