komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 20 lipca 2019

Czeslawa, Hieronima

„Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem [Foto]

środa, 19.6.2019 10:09 , komentarze: 0 , odsłony: 150
kategorie artykułu:

„Podaruj wiersz”, to pierwsza ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Jej partnerem jest Biblioteka Narodowa. Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Niektóre z tych listów znalazły się w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów. Ten gest pisarza, gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla tej akcji.

- Akcja trwa od 29 maja do 1 października. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach bierze udział w tym pięknym przedsięwzięciu. Na terenie gminy wiejskiej kłodzko inauguracja akcji miała miejsce w maju w Filii nr 1 w Krosnowicach. Jej gościem był również lokalny artysta i poeta Kazimierz Adamajtis, który pełni funkcję łącznika do budowania międzypokoleniowych relacji, których osnową jest słowo… - zapowiada Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.
W miesiącu czerwcu 2019 roku pojechaliśmy ze słowem pisanym i panem Kazimierzem do biblioteki w Wojborzu. W lekturze tej udział wzięli miejscowi seniorzy oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej. Od organizatorów akcji otrzymaliśmy specjalne karty papeterii do odręcznego przepisywania utworów, tym razem lokalnych twórców:
Pani Krystyny Radomskiej, która ma taką…
„Myśl”
Tak czasem myślę
To dobrze, czy źle
Że wolną wolę
Dałeś Panie Boże mnie
Bo czasem tak
trudno
Dokonać wyboru
By oprzeć się złu
I dobrym być
znowu.
Na naszej drodze
Tych dwoje stoi
Pana Emeryka Drozdowskiego, który pisze fraszki…
„Proszę o uśmiech”
Twój uśmiech w pochmurne dni, rozjaśnia życie moje…
Kobieto! – Kto cię zrozumieć zdoła?
Raz masz twarz złej czarownicy, innym razem słodkiego anioła…
Podczas akcji było sporo akcentów z życia i twórczości pana Kazimierza Adamajtisa, który na co dzień mieszka w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Artysta i seniorzy natychmiast złapali wspólną nutę do śpiewania, opowiadania i wspominania. Jego rzeźby w drewnie i obrazy olejne znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji i Anglii. Realizował wystawy indywidualne i zbiorowe na Ukrainie, w salonie Sztuki Nieprofesjonalnej w Kłodzku, Galerii Cyganeria w Kudowie Zdroju, Domu Wystaw Rękodzieła Ludowego w Dzierżoniowie. Od wielu lat wspiera wiele akcji charytatywnych, w tym fundusz stypendialny im. Grzegorza Ciechowskiego dla młodzieży uzdolnionej.

Namawiał młodzież do tego, aby się otworzyła na różne możliwości, bo tylko w taki sposób mogą odkryć swój nieodkryty dotąd talent. Dziękował tym, którzy biorą udział w Międzygminnym konkursie recytatorskim poezji patriotycznej o Listopadowy Liść Adamajtisa. Jest twórcą statuetki, którą rzeźbi w drewnie. Każda jest inna, bo nie ma na świecie dwóch identycznych rzeczy. Nie ma też dwóch identycznych talentów, bo każdy z nas jest inny…
Między czasie czytaliśmy wiersze pani Krystyny i fraszki pana Emeryka. Swoje utwory czytał równie pan Kazimierz. Młodzież przepisała piętnaście wierszy-inspiracji dla pensjonariuszy Dziennego Domu Seniora w Jaszkowej Górnej, które trafią do nich na początku lipca. Trzecie spotkanie w ramach akcji „Podaruj wiersz” z Kazimierzem Adamajtisem odbędzie się we wtorek 9 lipca o godzinie 10.00 w bibliotece w Jaszkowej Górnej. Zapraszamy wszystkich chętnych.

 

Wasze komentarze

piątek, 19.7.2019 11:04
piątek, 19.7.2019 10:56
czwartek, 18.7.2019 16:20
czwartek, 18.7.2019 16:10
czwartek, 18.7.2019 11:35
czwartek, 18.7.2019 11:33
środa, 17.7.2019 15:28
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK