Pierwsze 100 dni wojny na Ukrainie w kłodzkiej bibliotece. Spotkanie z autorem poruszającego reportażu

piątek, 17.3.2023 18:05 134 0

„Listy z Ukrainy. Pierwsze 100 dni wojny” Jarosława Krawca OP i Jakuba Gonciarza OP to książka szczególna. Stanowi ja bowiem zapis życia Ukrainy podczas pierwszych dni i miesięcy trwającej już ponad rok wojny. Autorzy książki, sprawując swoją posługę, przebywali w tym czasie w Kijowie i na gorąco obserwowali doświadczenia tych, którzy znaleźli się w dwóch rzeczywistościach: bezsensownego krwawego konfliktu i codzienności wypełnionej dobrem płynącym z wielu stron. Jeden z autorów tego poruszającego reportażu spotkał się z czytelnikami 16 marca w Filii pod Pegazem kłodzkiej biblioteki.

Jarosław Krawiec OP (rocznik 1978) jest dominikaninem, od ponad 10 lat związanym z Ukrainą. W 2020 roku został wikariuszem prowincjalnym dominikanów w Ukrainie, wcześniej był dyrektorem Sekretariatu Misyjnego Polskiej Prowincji Dominikanów, duszpasterzem Ukraińców w Warszawie i Polaków w Dublinie.

Podczas spotkania w bibliotece licznie zebrani czytelnicy mogli dowiedzieć się nie tylko, co było impulsem do tworzenia zapisków z wojennej rzeczywistości, ale także jak wygląda ta dzisiejsza, po roku działań wojennych. Dzięki wnikliwości, wiedzy i doświadczeniu (w tym radiowemu) autora  spotkanie było bardzo żywe, interesujące i pozwoliło spojrzeć na sytuację znaną większości ludzi wyłącznie z mediów z zupełnie innej perspektywy.

A na koniec, jak zwykle w bibliotece „Pod Pegazem” był poczęstunek i kuluarowe dyskusje.

„Listy z Kijowa” („Lettres de Kiev”) były wcześniej publikowane m.in. na info.dominikanie.pl, a niedawno otrzymały nagrodę „Good News 2022” przyznawaną przez Konferencję Episkopatu Szwajcarii oraz serwis Cath-Info. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)