Pani Monika i pan Tomasz mówią Wam „Dzień dobry” i zapraszają w inny świat. To niezwykły Park Narodowy Gór Stołowych

środa, 24.5.2023 08:49 1735 7

Niesłychanie dużo dzieje się w ten weekend na ziemi kłodzkiej, ale to może być śwetny pomysł, by aktywnie spędzić sobotę, 27 maja. Wycieczka do Karłowa to obowiązkowy wypad na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)? Niekoniecznie, bo… – Stamtąd przecież Szczelińca nie widać –  mówi dowcipnie Tomasz Mazur, zastępca dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych. Żeby zobaczyć tę słynną górę, trzeba stanąć u jej podnóża, właśnie w Karłowie.

Jeśli chce się dowiedzieć, po co nam parki narodowe, Tomasz Mazur odpowie w Karłowie na każde pytanie. Zapewniamy: on wie wszystko, o co chcielibyście, ale być może wstydzicie się zapytać… A pan Tomasz towarzyszyć nam będzie podczas imprezy „Dzień Dobry, Park Narodowy”, na której świętować będziemy Europejski Dzień Parków Narodowych. Ten przypada dokładnie 24 maja, ale u nas w sobotę po tej dacie. Brzmi to bardzo oficjalnie, ale nudno w Karłowie z pewnością nie będzie.

Kto bowiem słyszał na przykład legendy z Gór Stołowych, które zebrała czeska pisarka Eva Koudelková? W sobotę możemy wybrać się ich tropem na spacer właśnie u podnóża Szczelińca. A gdy dobrze rozejrzymy się Pod Pustelnikiem (776 m n.p.m.), to zobaczymy nie tylko bajkowych bohaterów, ale i „nasz” Masyw Śnieżnika czy Karkonosze. Właśnie z Karkonoskiego Parku Narodowego specjalnie dla nas przyjadą goście, którzy opowiedzą o ratowaniu niezwykle pięknego motyla, Niepylaka apollo.

Park Narodowy Gór Stołowych proponuje spotkanie nie tylko turystom, ale może przede wszystkim nam, mieszkańcom okolicy, bo – jak przekonuje Tomasz Mazur – parki narodowe są właśnie dla nas. Więcej, są i chcą być częścią naszej wspólnoty. Stąd w pierwszej edycji wydarzenia „Dzień Dobry, Park Narodowy” wezmą udział samorządy z Kudowy-Zdroju i Radkowa, ale i z sąsiedniego Broumova. „Drodzy Mieszkańcy, Turyści, Miłośnicy Gór (i nizin także!), pięknie zapraszamy…” – tak oni wszyscy zwracają się do gości.

Nie możemy się już doczekać na „Poetyckie obrazy natury”, które zaprezentują przyjaciele Chaty Kataryniarza, czy na spotkania z lokalnym rękodziełem. Nas szczególnie fascynuje czekoladziarnia CalaMania Craft z Dusznik-Zdroju. Kto był, ten wie, co to znaczy! Słodycz przełamywana na najróżniejsze sposoby. A jak zapewnia Monika Żgiet-Rogala z Parku Narodowego Gór Stołowych, w Karłowie spotkamy też… Kury Stołowe! Nie zabraknie oczywiście animacji dla dzieci i konkursów z nagrodami. Będzie… europejsko!

Impreza odbędzie się na terenie centrum edukacyjnego Parku, a jego pracownicy mają niesłychany dar do opowiadania o naturze. Wiecie państwo na przykład, że nasza rodzima marchew nie musi być wcale pomarańczowa? Albo, że niemal wszędzie rośnie u nas roślina, która ma smak anyżu? I wcale nie musimy kupować ziemniaków, bo mamy rośliny o podobnych właściwościach? My się dowiedzieliśmy tego właśnie od nich.

W Polsce istnieją 23 parki narodowe. Najstarsze tworzone został w 1932 roku. To Białowieski Park Narodowy oraz Pieniński Park Narodowy. Nasz, w Górach Stołowych, powstał 30 lat temu. Ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe na jego terenie. A są to m.in. tajemnicze rośliny: skalnica zwodnicza czy śnieżyca wiosenna albo liczydło górskie, czy zwierzęta: jeleń szlachetny, sokół wędrowny, a nawet żmija zygzakowata. W otulinie Parku znajdują się popularne zdroje: Polanica, Duszniki czy Kudowa, ale zewsząd tam jest blisko! [kot]

PS O jednym trzeba pamiętać: w związku z zawaleniem krótkiego odcinka słynnej Drogi Stu Zakrętów z Radkowa, dojazd do Karłowa możliwy jest wyłącznie od stron Kudowy-Zdrój. Można też skorzystać z darmowego transportu gminnego na trasie Radków-Karłów. Szczegóły w naszej galerii zdjęć.

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

ela środa, 24.05.2023 09:50
A Wycinka i demolowanie szlaków za to odpowiadają kacyki...
Przyrodnik środa, 24.05.2023 10:22
Najpierw proponuję zdobyc RZETELNE informacje na temat gospodarki w PNGS...
Nnn środa, 24.05.2023 13:59
Walek goni walek
muniek czwartek, 25.05.2023 10:42
Zniszczone pomniki , szlaki turystyczne, wyorane przez cieżki sprzęt lasy,...
Kudowa Zdrój czwartek, 25.05.2023 12:27
Poniemieckie drogi?.To one mają być wieczne,niezniszczalne itp.?
doba.pl/dkl środa, 24.05.2023 09:57
takie pytanie także można zadać w sobotę w Karłowie.
Piter czwartek, 25.05.2023 11:29
PNGS to jedna wielka klitka i kolesiostwo. Tam pracują sami...