Osobowością roku w powiecie kłodzkim został Piotr Baranowski. Rozdano Nagrody Starosty „Róża Kłodzka 2022”. Kim są laureaci?

wtorek, 31.1.2023 15:14 6433 21

Piotr Baranowski, prezes Zakładu Produkcji Automatyki Sieciowej S.A. w Przygórzu, otrzymał zaszczytny tytuł „Osobowość powiatu”. Spotkanie noworoczne powiatu kłodzkiego, podczas którego wręczone zostały nagrody, odbyło się 31 stycznia w Auli Arnoszta Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.

Nagroda Starosty „Róża Kłodzka 2022” przyznawana jest osobom, instytucjom oraz organizacjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności powiatu kłodzkiego. „Róża Kłodzka” przyznawana jest m.in. za inicjatywy społeczne, produkty regionalne czy wydarzenia będące najlepszą wizytówką naszego regionu.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetkę „Róży Kłodzkiej" oraz dyplom stanowiący potwierdzenie przyznania nagrody. Dyplomy podpisuje Kapituła Konkursu. Dodatkowo Piotr Baranowski otrzymał honorowy tytuł i pamiątkowy medal „Terrae glacensis civis” [Obywatel Ziemi Kłodzkiej].

Zanim przedstawimy laureatów nagród, warto posłuchać kompozycji Józefa Kmity z Nowej Rudy, który został uznany za „Osobowość powiatu” w roku poprzednim. Inspirowana miała ona być właśnie tą nagrodą, a Zbigniew Łopusiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, zaproponował, by to był hymn „Róży Kłodzkiej”. Pomysł przedni!

 „Róża Kłodzka 2022”. Nagrodzeni:
1. W kategorii „Wieś / sołectwo”:

sołectwo Jaszkowa Dolna.
Nagrodę odebrał Rafał Jurak, a Jaszkowa Dolna koło Kłodzka, której sołtysem jest Mariusz Majoch, od lat zbiera laury na najpiękniejszą i najbardziej „uspołecznioną” wieś naszego powiatu. Wybór zatem nie dziwi.

Nominowane do nagrody było również: • sołectwo Bartnica.

2. W kategorii „Firma / przedsiębiorstwo”:
Gospodarstwo Rolne Dziechciaronek, firma rodzinna, która w Święcku prowadzi nowoczesną hodowlę krów,
TESSA SP. z.o.o., producent mebli tapicerowanych z Bystrzycy Kłodzkiej, który do tego stwarza świetne warunki uczniom.
Obie firmy otrzymały nagrodę ex aequo. Nagrodę odebrali Bogusława i Zenon Dziechciaronkowie oraz Katarzyna Kaczmarek, prezes Tessa Sp. z o.o.

3. W kategorii „Produkt promocyjny / turystyczny”:
odbudowa wieży widokowej na Śnieżniku.
„Dziękujemy za to zaszczytne wyróżnienie, które potwierdza, że tak wyjątkowa i nowoczesna inwestycja przyczyni się do promocji Masywu Śnieżnika oraz całego regionu ziemi kłodzkiej” – stwierdził Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego, który odebrał statuetkę [szczęśliwy trzyma ją na zdjęciu poniżej].
Nominowane do nagrody również były: • plenerowe warsztaty rzeźbiarskie w Polanicy-Zdroju z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (wykonanie rzeźb z drewna oraz z wikliny oraz wykonanie miniaturowych rzeźb niedźwiadków z brązu na wzór polanickiego Niedźwiedzia), • miasto Nowa Ruda – Park Miejski i szlak na Górę św. Anny.

4. W kategorii „Inicjatywa proekologiczna”:
sołectwo Bartnica z gminy Nowa Ruda.
Bartnica promuje się zgrabnym hasłem „M(i)odna miejscowość”, a jej sołtys, Bogusław Tabor, zapraszał wszystkich na szlak barciowy, 4-kilometrowym spacer dla zdrowia. Koniecznie trzeba się tam wybrać!

5. W kategorii „Kultura”:
Fundacja Olgi Tokarczuk za Festiwal Góry Literatury.
„Literatura nie jest dla idiotów” – oświadczyła nasza noblistka, a festiwal, któremu patronuje, ściąga do i w okolice Nowej Rudy prawdziwe tłumy. Dobrze to świadczy o naszym powiecie! Nagrodę odebrali Grzegorz Tokarczuk oraz Jana Karpiejko.
Nominowani byli również: • XXIII Kłodzki Konkurs i Festiwal Muzyczny „Gitariada”, • Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju.

6. W kategorii „Sport”:
Natalia Grzegorzewska.
18-letnia kolarka, mieszkanka powiatu kłodzkiego, która reprezentuje teraz klub z Wrocławia, w ubiegłym roku zdobyła m.in. brązowe medale mistrzostw świata i Europy w kolarstwie MTB juniorek. Cała przyszłość przed nią! A przed nami wiele lat radości z sukcesów krajanki.
Nominowani byli również: • Oliwier Wcisło, • Mikołaj Legieć.

7. W kategorii „Społecznik”:
Robert Zięterski.
Pan Robert jest m.in. pomysłodawcą Olimpiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych, nauczycielem wychowania fizycznego, którego niezmiennym celem jest integracja wszystkich dzieci. Jest też niestrudzonym propagatorem aktywnego stylu życia.
Nominowani byli także:• Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Ruda-Słupiec, • Magdalena Ptaszyńska.

8. W kategorii „Filantrop”:
Galeria Twierdza Kłodzko.
To żadna niespodzianka. Wszyscy, którzy odwiedzają kłodzką galerie handlową, wiedzą, że nie szczędzi ona grosza na wsparcie potrzebującym, choćby dzieciom – uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wspiera także inicjatywy kulturalne, które nie mają szans, by być dochodowymi. Nagrodę odebrali Robert Karbownik oraz Bożena Łopusiewicz.

9. W kategorii „Osobowość powiatu”:
Piotr Baranowski.
Poza świetnymi wynikami spółki, którą kieruje pan Baranowski, wzrastającą liczbą zatrudnionych pracowników [już około 700] oraz promocją regionu w kraju i na świecie, firma wspiera lokalne inicjatywy społeczno-gospodarcze, m.in. na rzecz powstania Polsko-Czeskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Sportu „Collegium Glacense” w Nowej Rudzie czy obejmując klasy patronackie w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie oraz Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Rudzie. Spółka sponsoruje również działalność sportową klubu „Piast” oraz jest mecenasem sztuki w Miejskim Ośrodku Kultury. Wspomaga również finansowo wypoczynek dla dzieci niepełnosprawnych i znacząco uczestniczy w życiu noworudzkich gmin.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze, lista nagrodzonych i to, co sobą reprezentują, dobrze świadczy o potencjale powiatu kłodzkiego. I gospodarzom gmin na tych wyróżnieniach zależy. Wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur, którego spytaliśmy po tym, jak „jego” ludzie triumfowali w pierwszych dwóch kategoriach, odpowiedział: – Tak! Bez wahania i ze śmiechem oczywiście. Pewien sympatyczny burmistrz [Skąd? Nie zdradzimy...], nie chciał początkowo wyjść do prezentacji, bo... – Nie wygraliśmy! – powiedział nam. Ale nagrodzonym pogratulował z uśmiechem.

Po drugie, wręczający nagrody: wspomniany już Zbigniew Łopusiewicz, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki, członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego: Piotr MarchewkaMałgorzata KaneckaRyszard Niebieszczański oraz Bogumił Zwardoń, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku i Krzysztof Bolisęga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, a także prowadząca imprezę Marta Zilbert, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku, mimo ważnych tytułów i funkcji, ani przez moment nie pozostawili podczas uroczystości wątpliwości, kto jest tego dnia ważny. Najważniejsi byli laureaci nagród!

Po trzecie, można z klasą i jednocześnie „na luzie” uświetnić taką uroczystość. Śpiewająca po francusku Julia Mikołajczak oraz towarzyszący jej Malwina Kołt – skrzypce i Daniel Kopeć – akordeon, czyli Skład Nietradycyjny, sprawili, że na chwilę przenieśliśmy się do Paryża. Przy dawnym przeboju Joe Dassina„Les Champs-Elysées” – publiczność złożona przecież z poważnych ludzi, nie tylko klaskała, ale i śpiewała! I ani przez moment nie było nieznośnie prowincjonalnie. Takie może być [jest?] Kłodzko.

I wreszcie, na sam koniec, nasza prywatna „Róża Kłodzka” dla nauczycieli i uczniów Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju. Przygotowany przez nich poczęstunek dla gości gali i obsługa tej mniej oficjalnej części, były na najwyższym poziomie. Drodzy restauratorzy z naszego regionu... Postawcie na tych młodych ludzi! Może uda się ich tu zatrzymać? [kot]

Przeczytaj komentarze (21)

Komentarze (21)

autor sobota, 04.02.2023 22:35
Dojna zmiana poza podium? Nie dziwi nic :-)
Wazeliniarz środa, 01.02.2023 07:15
Roman nie dostał nagrody? To jakieś niedopatrzenie. Trzeba anulować wyniki.
H. W. D czwartek, 02.02.2023 14:32
W końcu chyba pierwszy raz, nagrody nie dostała dyrektorka szpitala....
środa, 01.02.2023 13:23
Pisowcy robią coś w tym stylu. Nazwali to reasumpcją
środa, 01.02.2023 14:57
a łopozycja z peło totalna antypolska, cały czas...
środa, 01.02.2023 16:55
PO może opowiadać cokolwiek i nikogo nie oszukuje bo od...
środa, 01.02.2023 17:54
i tu racja nie rządz i nie będzie ...
środa, 01.02.2023 20:46
wprowadzi wcześniejsze emerytury i nie tylko 13 i 14 ale...
czwartek, 02.02.2023 13:30
10 lat temu Tusk świętował "wielki sukces" - wzrost PKB...
czwartek, 02.02.2023 16:21
I to jest właśnie fenomen tego rządu. Jest źle ale...
archiwista środa, 01.02.2023 16:12
krótka pomięć czy brak wiedzy?? PO też to robiło: W...
środa, 01.02.2023 14:54
tak, to nieporozumienie, skandal, kto to ocenił, żeby taka...
Bogdan środa, 01.02.2023 04:02
Ok ..Ale gdzie jest Róźa dla Najlepszych w Historii ...
WP.pl czwartek, 02.02.2023 14:35
A GDZIE JEST RÓŻA DLA NAJWSPANIALSZEJ PANI JADWIGI ŻE SZPITALA...
Stasiu środa, 01.02.2023 08:55
Nie istnieje taka kategoria za którą mogliby cokolwiek dostać i...
Dusia środa, 01.02.2023 09:54
Och to są zdolni ludzie więc niech sobie namalują ....
środa, 01.02.2023 18:58
A Polanice reprezentowali nasi włodarz Barbapapa i mama Muminków tak...
Zibi środa, 01.02.2023 13:02
Zamknięto najlepsza piekarnie z tradycją pr,ezyla wszystko nie przeżyła
AR wtorek, 31.01.2023 22:28
Olśniewająca gala.
wtorek, 31.01.2023 17:43
Tak jak w kategorii "film" jest Złota Malina dla równowagi...
Bogobojowy wtorek, 31.01.2023 16:29
A ja jestem osobowością Doba.pl. :D