Ósma edycja powiatowego konkursu „Katyń – Golgota Wschodu”. Laureatów imprezy w „Chrobrym” poznamy już wkrótce

wtorek, 5.3.2024 17:57 664 0

Powiatowy konkurs „Katyń – Golgota Wschodu”, który odbył się 5 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku to doskonała lekcja historii, która musi być wiecznie żywa.

To już ósma edycja konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży, który poświęcony jest pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Konkurs odbył się pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także Starosty Kłodzkiego.

W rozpoczęciu konkursu udział wzięli: dr Krzysztof Łagojda z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Kamila Bałchanowska z Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Piotr Krzywda z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, a także samorządowcy z powiatu kłodzkiego z Anita Piszko – Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu na czele.

W zabytkowej Auli Arnoszta pojawili się również: Teresa Gwara – Prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, córka Tadeusza Chołocińskiego, zamordowanego w Charkowie, Aleksandra Michalska – Członkini Komisji Rewizyjnej Rady Prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, prawnuczka ppor. Kazimierza Połatyńskiego, zamordowanego w Charkowie oraz Maria Kalinowska (wraz z mężem Maciejem) – wnuczka Marcelego Kulikowskiego, zamordowanego wiosną 1940 roku w Kijowie. Finałowi konkursu towarzyszyło upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez zapalenie zniczy przy Dębie Katyńskim.

Laureatów konkursu poznamy już wkrótce. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowane zostały przez: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Wojewodę Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Burmistrza Miasta Kłodzko, Wójta Gminy Kłodzko oraz I Liceum Ogólnokształcącym w Kłodzku. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)