komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 15 czerwca 2021

Wita, Jolanty

Odsetki od pożyczki. Jak je obliczyć?

wtorek, 23.6.2020 09:29 , odsłony: 257
kategorie artykułu:

Biorąc kredyt, nie można skupiać się tylko na tym, czy jesteś w stanie go otrzymać. Oczywiście wiadomo, że jest to ważna kwestia i trzeba naprawdę dobrze przygotować się, jeśli chce się otrzymać finansowanie np. z umową śmieciową, taką jak umowa zlecenia. Jednak obok samej zdolności liczy się także to, czy rzeczywiście dasz radę udźwignąć daną kwotę miesięcznie. A do tego potrzebujesz wiedzieć, jak będą wyglądały odsetki w Twoim kredycie. Jak je obliczyć?

Odsetki i kwota bazowa

Na czym polega kredyt? To udostępnienie danej kwoty innej osobie na zasadzie wynajmu. Wynajmujący zobowiązuje się do oddania przedmiotu najmu wraz z opłatą za cały czas, w którym przedmiot jest zwracany do właściciela. Oczywiście to uproszczona definicja, jednak dobrze oddaje to, co jest istotą kredytu – dwie osobno płacone kwoty. Na pełną ratę kredytową składa się bowiem część z pieniędzy, które pożyczyłeś, oraz część, które płacisz od tej sumy procentowo, dlatego, że ktoś zdecydował się Ci je pożyczyć. Odsetki to właśnie ta druga forma zadłużenia, czyli pieniądze oddawane bankowi lub instytucji finansowej za wypożyczenie danej sumy. Jednak kwota ta jest bardzo zmienna i wpływa na wysokość wartości kredytu. Jak ją obliczyć?

Gotowe informacje w umowie kredytowej

Oczywiście nie musisz tego robić, całość będzie przewidziana w umowie, którą podpiszesz z bankiem. Co jednak istotne, odsetki są zależne nie tylko od oprocentowania czy rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, ale także, w zależności od rodzaju kredytu, od wskaźników WIBOR, które z kolei zmieniają się pod wpływem ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego stóp procentowych. Mówiąc jednak w skrócie: poziom odsetek jest zależna od oprocentowania nominalnego i jego obliczenie na dany okres rozliczeniowy może być dość skomplikowane.

Licz, a będziesz wiedział, co zrobić

Dziś jednak nie musisz już skupiać się tylko na kalkulatorze i skomplikowanych wzorach. W dobie internetu bardzo łatwo znajdziesz portale, na których otrzymasz nie tylko mnóstwo informacji odnośnie do tego, czym są odsetki oraz jakie mają zastosowanie, ale także, znajdziesz kalkulatory online, które prosto pozwolą Ci na wyliczenie odsetek w prosty i szybki sposób. Trzeba w takiej sytuacji znać oprocentowanie nominalne pożyczki. Zwykle podaje się je w skali roku i po odpowiednim dzieleniu można otrzymać dokładną kwotę, która wpływa na wysokość raty kredytowej. Zawsze trzeba więc spłacić kapitał oraz pomnożony przez kapitał odsetek oprocentowania, który daje część z kapitału konieczną do spłaty w ciągu każdego miesiąca.

Kredyt bez odsetek? Czy warto je zawsze wyliczać?

Zwykle wyliczenie odsetek jest potrzebne do podjęcia decyzji, czy taka, określona mniej więcej, a dokładniej z dnia danego obliczenia, jest do przyjęcia dla domowego budżetu. Dopiero wówczas można analizować sytuację, jednak trzeba mieć na uwadze, że choć wartość odsetek nie zmieni się zapewne znacząco przez okres kredytowania (zwłaszcza, jeśli jest dość krótki), to jednak niektóre zmiany mogą być znacznie odczuwalne przez klientów. Warto więc poszukać portalu, gdzie obliczenie odsetek będzie banalnie proste.

Więcej informacji znajdziecie na: https://pozyczkaposzukiwana.pl/

 
dzisiaj, 2 godz temu
poniedziałek, 14.6.2021 11:09
poniedziałek, 14.6.2021 11:05
poniedziałek, 14.6.2021 09:02
1
poniedziałek, 14.6.2021 08:20