Mistrzyni z Dusznik-Zdroju zaprojektowała stroje dla reprezentantów Polski. Musisz je obejrzeć! [AKTUALIZACJA]

niedziela, 18.9.2022 14:49 2661 1

Aleksandra Glamkowska, instruktor jazdy na rolkach oraz zawodnik UKS Orlica w Dusznikach-Zdroju, nie tylko jest mistrzynią Polski w maratonie na wrotkach, ale zaprojektowała stroje dla reprezentacji Polski! W poniedziałek, 19 września, broni pracy licencjackiej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS we Wrocławiu. Na końcu tekstu mamy dla Państwa pewną NOWĄ wiadomość...

Pani Aleksandra studiowała na kierunku Komunikacja Wizualna – grafika i jako temat swej pracy licencjackiej podjęła się zaprojektowania stroju sportowego. Dzięki Polskiemu Związkowi Sportów Wrotkarskich dzieło ujrzało światło dzienne! [O jej niedawnych sukcesach sportowych pisaliśmy TUTAJ– Nie ukrywam, że był to ciężki temat, a jeśli chodzi o znalezienie książkowych informacji odnośnie projektowania stroju sportowego, to nie ma na co liczyć. Trzeba zdać się na siebie, przeprowadzić badania, które mają na celu poznanie potrzeb ludzi, dla których dany strój jest projektowany – tłumaczy mistrzyni z Dusznik-Zdroju.

Najpierw zatem zatem sprawdziła, czego oczekują zawodnicy, potem trenerzy, działacze oraz widzowie. Dla zawodników na pierwszym miejscu był komfort oraz to, żeby dół stroju był w kolorze czarnym. Po prostu to idealny kamuflaż dla brudu, który zbiera się podczas siadania przeważnie na asfalt i zmniejsza prześwitywanie bielizny podczas jazdy. Góra stroju – biała – ma również zmniejszyć widoczności potu na materiale, ale też pełnić funkcję tarczy, która ma za zadanie odbijać promienie słoneczne. Dla pozostałej grupy odbiorców najważniejsza była identyfikacja. Na pierwszy rzut oka szukamy barw narodowych, a potem dostrzegamy szczegóły.

Strona zewnętrzna stroju została zaopatrzona w napisy Polska na udzie oraz na ramieniu, ale w innym miejscu, niż dotychczas, ponieważ  napis na udzie zazwyczaj był zakrywany numerem startowym. Dlatego świetnym rozwiązaniem okazało się umieszczenie napisu na ściągaczu w pozycji poziomej. Lewe udo i ramię zostało zaopatrzone w barwy narodowe, co ma potwierdzić narodowość osobie stojącej na zewnątrz toru. Idąc w górę, na klatce piersiowej możemy dostrzec kolejny napis, dzięki któremu zawodnik stojąc przodem, będzie szybko identyfikowany. Na plecach widnieje napis POL, będący powszechnie stosowanym skrótem dla naszego kraju. Pozostałe elementy mają wymiar estetyczny oraz wiążą wszystkie grafiki w całość.

– Cały strój ma przedstawiać prosty, czytelny design, wyróżniający się na tle innych konkurencji i mam nadzieję, że udało mi się to spełnić. W poniedziałek dam Wam znać, co powiedzieli na mój projekt specjaliści, bo czeka mnie obrona! – kończy  Aleksandra Glamkowska. Życzymy powodzenia. A w strojach pani Aleksandry polska kadra startowała już Mistrzostwach Europy we włoskiej L'Aquili. Wiktoria Dąbrowska [na zdjęciu powyżej] wywalczyła tam srebrny medal w biegu na 1000 metrów!

UWAGA: nowa wiadomość. Aleksandra Glamkowska obroniła pracę na „5”! Gratulujemy. [kot]

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
Andrzej .G
czwartek, 01.01.1970 01:00
Gratuluję. Jesteś ambasador naszego Powiatu .Czas by powstał przy Powiecie Fundusz stypendialny dla uzdolninnych sportowców. I to jest temat dla nas działaczy powiatowych by pozyskać środki wewnętrzne i zewnętrzne na ten zasadny cel.
Andrzej .G poniedziałek, 19.09.2022 07:52
Gratuluję. Jesteś ambasador naszego Powiatu .Czas by powstał przy Powiecie Fundusz stypendialny dla uzdolninnych sportowców. I to jest temat dla nas działaczy powiatowych by pozyskać środki wewnętrzne i zewnętrzne na ten zasadny cel.