CPR przejmuje obsługę numeru 998

wtorek, 21.9.2021 12:08 868 1

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku informuje, że od dnia 28 września 2021 r. w województwie dolnośląskim realizowany będzie proces przejmowania przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu (CPR) obsługi wywołań kierowanych  na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998.

Od godz. 12:00 dnia 1 października 2021 r. połączenia z powiatu kłodzkiego na numer alarmowy 998 obsługiwane będą przez operatorów numerów alarmowych CPR we Wrocławiu.

Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują.

Udany pilotaż na Podlasiu i w Lubelskiem

W lutym br. został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 998 z terenu województwa podlaskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112. Natomiast CPR w Lublinie obsługuje połączenia na numer 998 z terenu województwa lubelskiego. 

W związku z pozytywnym przebiegiem tego procesu, planuje się jego kontynuację. W kwietniu br. przełączanie numeru 998 do CPR zostanie przeprowadzone na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Kolejne województwa będą przełączane zgodnie z harmonogramem. Proces ma się zakończyć w listopadzie br. w województwie zachodniopomorskim.

Sprawniejsze przyjmowanie zgłoszeń

Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Przełączenie numeru 998 znacząco odciąży dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas przyjmowali oni zgłoszenia z numeru 998. Teraz do PSP wpływać będą jedynie zgłoszenia zweryfikowane przez CPR, najczęściej wyłącznie w formie elektronicznej, po odsianiu zgłoszeń niezasadnych, w tym fałszywych. Będzie miało to szczególne znaczenie w czasie natłoku zgłoszeń alarmowych, jaki dotychczas zdarzał się strażakom np. w czasie gwałtownych burz.

Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił około 10 sekund – taki jest średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych. 

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

KP PSP KŁODZKO
MSWiA

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
W temacie
czwartek, 01.01.1970 01:00
Taa dopiero teraz operatorzy 112 beda przyjmowac wszystko jak leci "jedzcie sprawdzcie co tam sie dzieje najwyzej wrocicie..."
W temacie wtorek, 21.09.2021 16:46
Taa dopiero teraz operatorzy 112 beda przyjmowac wszystko jak leci "jedzcie sprawdzcie co tam sie dzieje najwyzej wrocicie..."