W kłodzkim Zakładzie Karnym powstanie hala produkcyjna, w której zatrudnieni zostaną osadzeni [Foto]

wtorek, 20.7.2021 17:54 6353 12

Na terenie Zakładu Karnego w Kłodzku stworzone zostaną miejsca pracy dla osadzonych. W znajdującej się na terenie jednostki hali produkowane będą kontenery mieszkalne, a do ich budowy  ma zostać zatrudnionych kilkadziesiąt osób odbywających karę pozbawienia wolności.

19 lipca br. na terenie Zakładu Karnego zorganizowana została konferencja prasowa, w której udział wzięli wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś,  poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Kempa, wicewojewoda dolnośląski, Bogusław Szpytma, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu płk Tomasz Raczyk, dyrektor Zakładu Karnego w Kłodzku płk Wiesław Zwiefka oraz przedstawiciel firmy, która utworzy nowe miejsca pracy dla osadzonych z kłodzkiego zakładu karnego.

- Praca jest filarem procesu resocjalizacji dlatego też niezmiernie mi miło, że za mojej kadencji rozpocząłem proces przekształcania hali produkcyjnej w nowy twór, który pozwoli na zatrudnienie szeregu osadzonym tym bardziej, że będzie to przydatne w procesie resocjalizacji, ale będzie to także realna pomoc dla rodzin osadzonych - mówił dyrektor Zakładu Karnego w Kłodzku, płk Wiesław Zwiefka.

- Obecnie zajmujemy się produkcją świetlików tunelowych. Tutaj chcemy rozwinąć nasz nowy pomysł związany z kontenerami mieszkalnymi w stylu hotelowym. To jest dobry punkt do tego żeby przygotować kompleksowo taki obiekt ponieważ możemy przygotować go konstrukcyjnie, wykorzystać zaplecze żeby zrobić wnętrza łącznie z umeblowaniem. Mamy kilka projektów, które przygotowujemy i chcemy to jak najszybciej urzeczywistniać. Na początku mogłoby zostać zatrudnionych ok. 30- 60 osadzonych, ale myślę, że później do 100 osób - mówi  Wiesław Szczęśniak, prezes zarządu firmy K2 Projekt  z siedzibą w Oleśnicy. 

Jak podkreślał minister Woś, obecnie służba więzienna i Ministerstwo Sprawiedliwości postawiły sobie za cel przywrócenie pracy dla więźniów, która wyhamowała w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią. Zdaniem ministra jest ona bowiem najlepszym środkiem resocjalizacji. 

- Od początku wprowadzenia w Polsce programu "Praca dla więźniów" zakładano budowę 40 hal. Wybudowano już 45, a 5 kolejnych jest w trakcie budowy. W Kłodzku poprzez staranie pana dyrektora otwiera się nowa możliwość współpracy, nowy kontrahent, nowa firma chce tutaj na miejscu, w hali produkcyjnej wewnątrz zakładu karego w Kłodzku, realizować swoje przedsięwzięcia biznesowe zatrudniając osadzonych - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Michał Woś. - Program pracy dla więźniów to nie tylko współpraca z przedsiębiorcami, ale też fundusz aktywizacji zawodowej. Część środków, które więźniowie wypracowują trafiają na fundusz aktywizacji zawodowej, a z niego budowane są m.in. hale dla więźniów. Dodatkowo przedsiębiorcy otrzymują refundację. Raz na kwartał dostają zwrot z części płacy minimalnej, przez co koszty dla pracodawców są dużo mniejsze. To dobra zachęta dla wszystkich innych, którzy myślą o tym czy nie potrzebują dodatkowych rąk do pracy czy żeby rozważyć współpracę z polskim więziennictwem po to żeby ich biznes mógł wypłynąć na szersze wody. Bardzo ważna rzecz z pespektywy osadzonych, resocjalizacji to  spłata alimentów. W tej sposób podwoiliśmy ilość spłaconych alimentów przez więźniów, którzy częściej pracując mają więcej środków na to, aby przekazywać środki dla własnych dzieci.

Podczas spotkania z mediami omówione zostały m.in. cele oraz korzyści wynikające  z realizacji programu "Praca dla więźniów”. Głos zabrała także poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Kempa. 

- Program jest sporym wysiłkiem żeby z jednej strony dbać o to co najważniejsze, co zawsze służba miała na sercu, czyli o to żeby społeczeństwo czuło się bezpiecznie, a z drugiej strony żeby tą kwestię równoważyć właśnie takimi programami, które trzeba przeprowadzić w warunkach zamkniętych, mając jednocześnie dobre relacje i organizacyjnie układając to w sposób perfekcyjny z podmiotami, które pomagają spełnić to, o czym powiedział pan minister, czyli element resocjalizacji. To bardzo trudne w warunkach wykonania kary głęboko izolacyjnej, a taką karę wykonuje się tutaj, w Kłodzku. Ta resocjalizacja ma jeszcze jeden wymiar. Obok tego, o którym mówił pan minister i dyrektor, że przede wszystkim ci, którzy zostali tutaj osadzeni realizują również swoje możliwości zawodowe i często spore zobowiązania wobec państwa czy rodziny. To jest ważne, ale to jest też element godnościowy. Ojciec Święty Jan Paweł II w więzieniu w Płocku powiedział, że "Jesteście skazani, ale nie potępieni". Ten element godnościowy jest niezwykle ważny, a realizuje go właśnie resocjalizacja przez pracę, a tym samym również, jeśli się da oczywiście, przez samorozwój w tym zakresie. Z takimi osobami, które doświadczały tego w zakładach karnych, zupełnie inaczej rozmawiało się już w okresie próby, w warunkach wolnościowych - mówiła poseł do Parlamentu Europejskiego, Beata Kempa. 

Przedsiębiorcy zatrudniający osoby pozbawione wolności mogą liczyć m.in. na: zwrot w formie ryczałtu w wysokości do 35% wynagrodzenia brutto, zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów prawa pracy (z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz BHP), brak potrzeby zawierania indywidualnych umów o zatrudnieniu czy korzystanie z darmowej ochrony obiektów produkcyjnych zlokalizowanych na terenach jednostek.

Ponadto pracodawca nie odprowadza się składki zdrowotnej, nie wypłaca zasiłku chorobowego za okres przebywania skazanego na zwolnieniu lekarskim, a wynagrodzenie naliczane proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin bez względu na powody nieobecności w pracy. 

Przedsiębiorca zatrudniający skazanego odpłatnie, spełniający kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, może uzyskać także nieoprocentowaną pożyczkę bądź dotację. 

Przeczytaj komentarze (12)

Komentarze (12)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Ci kryminalni to mają lepsze życie jak chorzy w szpitalu ,przymocować kulę do nogi na łańcuchu i niech kopią rowy melioracyjne
Oo czwartek, 22.07.2021 08:23
Ci panowie w mundurach dbają tylko o swoje pupcie najważniejsze...
środa, 21.07.2021 22:12
Bardzo dobrze niech zarabiają na swoje utrzymanie. Zresztą sami chcą...
środa, 21.07.2021 15:02
Ci kryminalni to mają lepsze życie jak chorzy w szpitalu ,przymocować kulę do nogi na łańcuchu i niech kopią rowy melioracyjne
Starakostka wtorek, 20.07.2021 21:13
Tymczasem mieszkańcy, żeby godnie żyć . Wsiadają do czeskich autobusów...
Majkel środa, 21.07.2021 09:44
Nie Kasiu , oni nie będą odrabiać za wiktbi opierunek...
Kasia wtorek, 20.07.2021 21:51
Masz rację, ale powiem Ci też że skoro będą pracować...
Honzik środa, 21.07.2021 00:17
Droga Kasiu w Czechach od dawna pracują więźniowie którzy odbywają...
Marek wtorek, 20.07.2021 22:40
Mam nadzieję, że już niedługo, Pani Kempa i Pan Szpytma...
kłodczanin środa, 21.07.2021 08:09
popieram z całą stanowczością za przekręty w Kłodzku i plecaki...
środa, 21.07.2021 05:53
Ten Pan w mundurze i okularach przypomina mi trochę P
wtorek, 20.07.2021 21:39
ładna garsonka, pewnie z PCK
M.. wtorek, 20.07.2021 22:10
No tak, nowe miejsce pracy