Na Przełęczy Sokolej powstał nowy parking [Foto]

piątek, 20.11.2020 12:08 2131 2

Na Przełęczy Sokolej w Sokolcu wybudowano nowy parking. Powstało 18 miejsc postojowych, w tym 2 dla niepełnosprawnych, chodnik i mur oporowy. Inwestorem jest Gmina Nowa Ruda, a wykonawcą firma Krężel ze Ścinawki Średniej. Urzędnicy pozyskali na ten cel 112,2 tys. zł z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej, a 221,6 tys. zł stanowił wkład własny gminy.

Wójt Adrianna Mierzejewska zabiegała o budowę parkingu, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy przyjeżdżają licznie w Góry Sowie. To właśnie z Przełęczy Sokolej tłumy turystów ruszają na Wielką Sowę. Samochody były często parkowane nieprawidłowo na skraju ulicy, co powodowało wiele niebezpiecznych sytuacji.

- Mam nadzieję, że teraz zwiększy się komfort użytkowania drogi, a inwestycja wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców - podkreśla Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda.- W aspekcie społecznym, podniesienie bezpieczeństwa przyczyni się również do zwiększenia atrakcyjności Gminy Nowa Ruda, głównie pod kątem rozwoju turystyki samochodowej i pieszej.

Projekt komplementarny jest ze zrealizowanym w 2018 roku w Gminie Nowa Ruda zadaniem pn. „Budowa parkingów Park&Ride oraz inwestycje w energooszczędne oświetlenie drogowe w Gminie Nowa Ruda w celu ograniczenia niskiej emisji transportowej w Aglomeracji Wałbrzyskiej”, w efekcie którego wybudowano parking w miejscowości Sokolec, zawierający 10 miejsc parkingowych, w tym 1 dla osób niepełnosprawnych. Budowa parkingu, bezpośrednio w okolicy wejścia na szlaki turystyczne oraz w sąsiedztwie wyciągów narciarskich stanowić będzie kontynuację budowy miejsc parkingowych, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sokolec jest miejscowością turystyczną położoną w paśmie Gór Sowich. Na jej terenie znajduje się kilka wyciągów narciarskich, stanowi również bazę wypadową na licznie przebiegające piesze szlaki turystyczne: rowerowe, piesze i samochodowe. Posiada dużą bazę noclegową w postaci gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów oraz schronisk. Jest najliczniej odwiedzaną miejscowością w Gminie Nowa Ruda. Z uwagi na położenie geograficzne, zabudowa miejscowości ma charakter łańcuchowy. Droga powiatowa nr 3356D, biegnąca przez miejscowość, z uwagi na ukształtowanie terenu jest wąska i w dużej mierze pozbawiona poboczy. W związku z powyższym, konieczne było tworzenie miejsc postojowych, z których korzystać będą zarówno mieszkańcy Sokolca i Gminy Nowa Ruda, jak i odwiedzający go licznie turyści.

W okresach wzmożonego ruchu turystycznego, tak w sezonie zimowym, jak i letnim odwiedzający mają problemy z pozostawieniem pojazdu w bezpiecznym miejscu, tak by nie stwarzał zagrożenia w ruchu drogowym zarówno dla pieszych, jak i innych zmotoryzowanych użytkowników drogi. Realizacja projektu w dużej mierze przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z powstałej infrastruktury, już tylko dzięki temu, że wpłynie to na dynamikę ruchu drogowego, a co za tym idzie na zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Gmina Nowa Ruda

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:
Arek
czwartek, 01.01.1970 01:00
wał na kase a kogo jest stok ?? :) Złodzieje ze Słupca piorą hajs :) Cześci samocho,,, :
Arek czwartek, 26.11.2020 19:52
wał na kase a kogo jest stok ?? :) Złodzieje ze Słupca piorą hajs :) Cześci samocho,,, :
Mieszkaniec powiatu piątek, 20.11.2020 18:50
To teraz Pani Wójt przyciśnie starostę żeby drogę wyremontował bo jeszcze chwila , pierwszy śnieg i nikt do piełknego parkingu nie dojedzie. Na razie czyszczą rowy żeby można było w zimie ładnie wpaść i nikomu nie przeszkadzać. Brawo powiat Kłodzki.