Od 1 lipca dostawa leków do aptek może być zagrożona

środa, 10.6.2020 16:05 673 0

· Branża farmaceutyczna ostrzega, że wchodzące w życie od 1 lipca zmiany w prawie farmaceutycznym utrudnią dostarczanie leków do aptek.

· W apelu skierowanym do ministra zdrowia, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków bez Recepty”, Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, domagają się zmiany artykułu 77a ustawy.

W apelu czytamy, że pandemia, z którą borykamy się od kilku miesięcy, znacząco wpłynęła na zmianę zasad funkcjonowania gospodarki, w tym przemysłu farmaceutycznego. Uwypukliły się również podnoszone od lat obawy pacjentów związane z brakami dostępności leków.

- Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca utrudnią dostęp do leków w aptekach. Wiele produktów leczniczych nie dotrze do aptek i odczują to pacjenci. Apelujemy o zmianę w prawie farmaceutycznym lub opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów – mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wchodząca w życie w lipcu nowa treść przepisu 77a prawa farmaceutycznego, wprowadza znaczące, niestosowane wcześniej, reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym. Wyrażamy poważne obawy, że przepis w proponowanej treści uniemożliwi transport i skuteczne dostarczanie produktów leczniczych na terytorium RP, co spowodować może zachwianie dostępności do produktów leczniczych w całym kraju – czytamy w apelu.

Mając na uwadze fakt, że epidemia może się rozwijać i powracać okresowo, a także biorąc pod uwagę najwyższe dobro jakim jest zdrowie Polaków, apelujemy do Pana Ministra o podjęcie działań pozwalających na zapobieżenie powstawania sytuacji, w której pacjenci mogliby mieć problemy z uzyskaniem dostępu do niezbędnych leków.

Jednocześnie, przesyłamy propozycję poprawki, wraz z dokładnym uzasadnieniem i opisem problemu, która jest zgodna z prawem UE, a także zapewnienia bezpieczny obrót produktem leczniczym – napisali sygnatariusze apelu.

Gdyby okazało się, że nie ma możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie przed 1 lipca br., organizacje pracodawców proponują opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów. 

 

Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)