komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 25 września 2020

Aurelii, Wladyslawa

Ochrona przeciwpowodziowa dla ziemi kłodzkiej. Ruszają konsultacje społeczne

czwartek, 31.10.2019 15:26 , komentarze: 8 , odsłony: 5216
kategorie artykułu:

5 listopada w Dusznikach-Zdroju rozpocznie się cykl konsultacji społecznych, podczas których Wody Polskie przedstawią mieszkańcom i przedstawicielom lokalnych samorządów plany inwestycyjne.

- Kataklizm, taki jak w 1997 r, nazwany „powodzią tysiąclecia” wcale nie musi występować raz na 1000 lat. Może pojawić się w przyszłym lub kolejnym roku. Ziemia kłodzka jest rejonem szczególnie narażonym na powodzie. Dlatego Wody Polskie proponują zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców poprzez odpowiednie inwestycje. Plany takich działań zostaną przedstawione mieszkańcom i przedstawicielom lokalnych samorządów podczas konsultacji społecznych - czytamy w otrzymanym komunikacie. 

W ramach pierwszego etapu ochrony przeciwpowodziowej planowane są prace remontowo-odtworzeniowe na wybranych odcinkach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy Dusznickiej i Kamiennego Potoku oraz Białej Lądeckiej i Morawki. Proponowane inwestycje obejmą miejscowości:

  • Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Bystrzycy Dusznickiej i Kamienny Potok);
  • Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Białej Lądeckiej
    i Morawki);
  • Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Długopole Zdrój, Międzylesie (ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej).

- Proponowane prace obejmą już istniejącą infrastrukturę. Celem jest likwidacja tzw. wąskich gardeł, które utrudniają przejście fali powodziowej w granicach zabudowań miejskich i wiejskich. Planowana jest m.in. budowa kanałów ulgi, mostów czy odtworzenie zniszczonych murów oporowych w celu ograniczenia powstawania ewentualnych zatorów, zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych. Realizacja prac nie będzie wiązała się z wywłaszczeniami ani znaczącą ingerencją w środowisko naturalne - wyjaśniają przedstawicie Wód Polskich.

Opracowaniem zakresu robót remontowych i odtworzeniowych zajmuje się Jednostka Realizująca Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły, która wchodzi w skład Wód Polskich.

- W kolejnych etapach planowane jest stworzenie szerszej strategii inwestycyjnej dla Ziemi Kłodzkiej. W tym działania minimalizujące skutki suszy, m.in. poprzez zwiększenie retencji na obszarach leśnych i rolniczych. Z uwagi na nasilające się ekstremalne zjawiska atmosferyczne, konieczne są wielokierunkowe działania, których celem jest ochrona ludzkiego życia oraz mienia - informują Wody Polskie. - Przypomnijmy: susze i powodzie od setek lat pojawiają się cyklicznie. Według najnowszych badań fizyków atmosfery oraz meteorologów, okresy powodzi i suszy pokrywają się z cyklami aktywności słonecznej (która ma wpływ na proces tworzenia się chmur, a więc intensywność opadów). Z analiz ekspertów wynika, że powodzie pojawiają się średnio co 11 lat. Przykładowo w dorzeczu Odry, w ostatnim półwieczu, woda wystąpiła z rzek w: 1965, 1977, 1985, 1997 i 2010 roku. Kolejne intensywne opady są prognozowane na 2021/2022 rok[1]. Ochrona przed powodzią i suszą jest najważniejszym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Naszym celem jest działanie przede wszystkim przed przyjściem „wielkiej wody”, przygotowanie szczególnie zagrożonych miejsc na gwałtowne wezbrania. Budowa wałów przeciwpowodziowych, małych i dużych zbiorników retencyjnych, modernizacja istniejących urządzeń wodnych, wszystkie plany i strategie realizowane są dla ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców.

[1] Zob. Robert Banasiak, Czy niebawem grozi nam powódź?, Gospodarka Wodna, nr 2 (842), Wydawnictwo SIGMA-NOT, Warszawa 2019 r. s.14-16


Mat. pras.

 

Wasze komentarze

Wędkarze nie są głosem w tej sprawie ważni są...
piątek, 01.11.2019 00:11 autor: Kiert
Wszyska wybetinukcie będą piękne rynny a ryb i wody brak Tu...
czwartek, 31.10.2019 18:42 autor: Mieszkaniec
Ma Pan rację, ale oni nie przystopuje. Na tych regulacjach...
czwartek, 31.10.2019 22:55 autor: Bobek emeryt
A wystarczyło by tulko wykarczowac i pogłębić...
czwartek, 31.10.2019 17:21 autor:
Proszę bardzo oto widok prac dobrego gospodarza tylko na s..ć...
czwartek, 31.10.2019 17:10 autor: mieszkaniec
dzisiaj, 3 godz temu
1
poniedziałek, 21.9.2020 11:17
3
niedziela, 20.9.2020 11:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ELMECIK
ELMECIK