O trudnej sytuacji branży turystycznej na nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu

czwartek, 11.2.2021 00:15 888 2

W środę, 10 lutego odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Kłodzkiego, która w całości poświęcona została trudnej sytuacji branży turystycznej w powiecie kłodzkim.

Sesja Rady Powiatu została zwołana z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Promocji, Turystyki i Ochrony Środowiska Adama Łąckiego, poparta przez Przewodniczącego Rady i Starostę Kłodzkiego w odpowiedzi na apel o pomoc przedsiębiorcom z branży turystycznej.

Temat jest bardzo ważny, a sytuacja przedsiębiorców bardzo trudna, co więcej jak wspomniał Starosta, jest to bardzo ważna gałąź gospodarcza w naszym powiecie, która napędza inne okołoturystyczne działania.

Wszystkie zapytania i postulaty o pomoc przedsiębiorcom zostały przedstawione podczas sesji Dominikowi Borkowi dyrektorowi Departamentu Turystyki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, który obiecał, że przekaże je stronie rządowej.

Głos zabrała również jako gość, posłanka Monika Wielichowska, która przypomniała, że opozycja przekazała szereg dobrych projektów, rozwiązujących problemy przedsiębiorców z branży turystycznej, po które rząd nie sięgnął. Zapewniła przedsiębiorców, że mogą liczyć na jej wsparcie oraz, że popiera ich postulaty.

Na sesji przedsiębiorców branży turystycznej, hotelarskiej, restauracyjnej osobiście reprezentowali:
Stanisław Haczkiewicz – Resort Czarna Góra,
Adam Jaśnikowski – Bystrzyca Kłodzka,
Ewa Kamyczek – Ośrodek Narciarski Zieleniec,
Barbara Glińska – restauratorka,
Edward Śledź – wyciągi narciarskie „Górnik”.

Po wnikliwej debacie przedsiębiorców z radnymi, została jednogłośnie podjęta uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego wsparcia branży turystycznej w powiecie kłodzkim w związku z epidemią COVID-19. Stanowisko Rady Powiatu w postaci uchwały zostanie przekazane do Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzystów z okręgu wałbrzyskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezesa Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Treść uchwały:

Stanowisko Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie wsparcia branży turystycznej w powiecie kłodzkim w związku z epidemią COVID-19

Radni Powiatu Kłodzkiego, w obliczu dramatycznej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19, która w szczególny sposób dotknęła szeroko rozumianą branżę turystyczną, zwracają się z apelem do Rady Ministrów, parlamentarzystów oraz dolnośląskich samorządów o podjęcie zdecydowanych działań wspierających sektor turystyczny.

Z powodu wprowadzonych przez rząd RP ograniczeń w zakresie możliwość świadczenia usług na rzecz turystów lokalni przedsiębiorcy borykają się z poważnymi problemami utraty płynności finansowej, niewypłacalnością oraz realną perspektywą bankructwa.
Popieramy w pełni postulaty branży turystycznej dotyczące jak najszybszego wznowienia działalności w reżimie sanitarnym oraz pomocy skierowanej nie tylko do firm bezpośrednio związanych z turystyką, ale także dla tych, które utraciły dochody z powodu braku ruchu turystycznego.

Wprowadzone ograniczenia dotyczące turystyki powodują spadek zapotrzebowania na niemal wszystkie rodzaje usług w regionie, co prowadzi do postępującego zamierania małych miejscowości turystycznych.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tej sytuacji i wnioskujemy o wsparcie dla przedsiębiorców oraz samorządów lokalnych z naszego regionu w następującym zakresie:

- Przyznania realnego wsparcia finansowego, kredytowego oraz umorzenia opłat ponoszonych przez przedsiębiorców, które może zapobiec likwidacji firm i tym samym miejsc pracy.

Proces ograniczania lub likwidacji działalności gospodarczej już się rozpoczął, dotykając najbardziej małe firmy pozbawione rezerwy finansowej i możliwości kredytowych, w tym podwykonawców większych przedsiębiorstw oraz pracowników sezonowych zatrudnianych na umowy zlecenie.

Niestety pomoc oferowana przez państwo, często jest spóźniona i ograniczona, nie pokrywa kosztów stałych i nie obejmuje wszystkich przedsiębiorców.

- Wprowadzenia jasnych i jednolitych przepisów umożliwiających umarzanie przedsiębiorcom podatków od nieruchomości oraz czynszów dzierżawnych za lokale i przyznanie samorządom dotacji za utracone z powodu braku tych wpływów dochody. Systemowe przepisy umożliwiające umorzenia zlikwidują kontrowersje co do zasadności tych zwolnień w poszczególnych przypadkach, a rekompensaty za utracone dochody umożliwią zbilansowanie budżetów samorządów.

- Przygotowania aktów prawnych dotyczących zarówno wprowadzonych obostrzeń jak i zasad wnioskowania o wsparcie finansowe, zwolnienia z ZUS itp. z możliwie największą jasnością i precyzją.

Brak perspektywy czasowej, wprowadzanie obostrzeń z dnia na dzień powoduje dodatkowe straty spowodowane niepotrzebnymi wydatkami poniesionymi na bieżącą działalność. Pomimo niezaprzeczalnej zmienności sytuacji epidemicznej przedsiębiorcy powinni mieć czas zarówno na zamknięcie i ograniczenie działalności, jak i na jej ponowne uruchomienie.

Biorąc pod uwagę wiodącą rolę turystyki w gospodarce wszystkich gmin powiatu kłodzkiego, zwracamy uwagę na nieodwracalne skutki długotrwałego ograniczenia działalności w tym obszarze, co prowadzić będzie do zwielokrotnienia istniejących już problemów związanych z marginalizacją mniejszych ośrodków miejskich i do pogłębienia różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy terenami podgórskimi, a resztą województwa dolnośląskiego.

Apelujemy o rozpoczęcie prac nad opracowaniem specjalnych trybów funkcjonowania przedsiębiorstw z branży turystycznej, w szczególności uzdrowisk w okresach epidemicznych oraz przygotowania koncepcji rezerwy budżetowej wspomagającej samorządy, których dochody generowane są z działalności turystycznej.

Jesteśmy przekonani, że otwarcie przedsiębiorstw z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej i innych, w uzgodnionym ze stroną rządową ścisłym reżimie sanitarnym, uchroni przed wzrostem zakażeń koronawirusem oraz uratuje wielu ludzi przed utratą pracy, a firmy przed bankructwem, dlatego stanowczo występujemy w obronie sektora turystycznego powiatu kłodzkiego.

Doceniając starania rządu wspierające różne branże naszej gospodarki, zwracamy się z prośbą o uwzględnienie naszych wniosków sformułowanych w stanowisku.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

polityczny happening czwartek, 11.02.2021 10:13
Oj, czyżby zerowe zainteresowanie, tym populistycznym biciem piany?oderwanie od...
Autor czwartek, 11.02.2021 13:12
Bezapelacyjnie najlepsze oderwanie od rzeczywistości prezentujue Kłameusz, który nie ma...