O orderze króla Stanisława

czwartek, 7.11.2019 11:10 1131 0

"Dla Niepodległej. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i order Virtuti Militari" – to tytuł prelekcji, którą 8 listopada o godz. 17:00 w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju wygłosi Zenon Dudek. Wstęp wolny.

Zenon Dudek, badacz dziejów Orderu Wojennego Virtuti Militari i jego kawalerów z okresu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Tematyką tą zajmuje się od 30 lat, korzystając z dokumentów zgromadzonych w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Biogramy kawalerów Orderu Virtuti Militari publikował w „Małopolskim słowniku biograficznym uczestników działań niepodległościowych 1939-1956”. Zenon Dudek współpracował również ze Stowarzyszeniem Lotników Polskich w Londynie, poszukując informacji o powojennych losach lotników.

Order Wojenny Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojenne, nadawane za wybitne zasługi bojowe. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami. Dewiza orderu brzmi: Honor i Ojczyzna.

Informacja z Muzeum Papiernictwa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)