komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

O „Dzieciach z Pawiaka” w Krosnowicach

wtorek, 20.10.2020 09:54 , komentarze: 0 , odsłony: 851
kategorie artykułu:

W Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach odbyło się spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. Autorka zaprezentowała swoją nową książkę-reportaż „Dzieci z Pawiaka”.
Pawiak – największe więzienie gestapowskie na terenach Polskich. Trafiały do niego całe rodziny, również kobiety w ciąży. Karę odbywały tam również dzieci i młodzież, która angażowała się w działalność konspiracyjną. „Dzieciństwo" było dla nich pustym słowem, odległym wspomnieniem, nieznanym stanem beztroski.

Sylwia Winnik w swojej nowej książce dotarła do niepublikowanych dotąd opowieści i osobistych zdjęć bohaterów tamtych wydarzeń. Każda z ich historii pokazuje, że mimo wszystko warto wierzyć w człowieka i w dobro.

W książce znalazły się historie dziewięciorga dzieci urodzonych na Pawiaku, bądź aresztowanych w wieku dziecięcym: Anny Czubatki z domu Tartanus, dr n.med. Jana Herbut-Heybowicz, Janiny Kowalskiej, Jana Temler, Lilii Jagodzińskiej-Hamann, Longiny Niedziałek, Profesora Juliana Kulskiego, Marka Dunin-Wąsowicza i Danuty Brzosko-Mędryk.

Wszystkie książki, których autorką jest Sylwia Winnik: „Dziewczęta z Auschwitz” (2018) „Trzeba przeżyć” (2019), „Dzieci z Pawiaka” (2020) oraz najnowsza „Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945.”(2020) dotykają osobistych wspomnień żyjących świadków historii i ciężkich przeżyć wojennych. Podczas swoich spotkań autorskich, pisarka nawiązuje do hasła „Pawiak pomścimy”, które pojawiało się na słupach, murach i chodnikach Warszawy aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Polskie podziemie przekształcało to hasło w czyny, angażując się w pomoc więźniom, pomagało w ucieczkach, wykonywało wyroki na oprawcach.
Dziś hasło „Pawiak pomścimy” nabiera nowego znaczenia. Może oznaczać troskę o ocalenie od zapomnienia poprzez różnorodne formy: Muzeum Pawiaka, lekcje historii, spotkania autorskie, książki, konkursy… Wiele jest możliwości.

Podczas krosnowickiego spotkania padło wiele pytań o bohaterów, o inspiracje, którymi kieruje się autorka, a także o nowe pomysły pisarskie… Spotkanie poprowadziła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki, która poinformowała o zakupie 10 egz. „Dzieci z Pawiaka” dla wszystkich naszych dziesięciu bibliotek. Będą dostępne po opracowaniu.

 

Wasze komentarze

sobota, 28.11.2020 10:57
poniedziałek, 23.11.2020 08:56
poniedziałek, 16.11.2020 13:31
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele