O ulubionych adaptacjach filmowych na spotkaniu 
kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki

piątek, 17.3.2023 17:25 135 0

Tematem marcowego spotkania Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbywało się 16 marca, tuż po wręczeniu Oskarów, były nasze ulubione adaptacje filmowe książek.

Oczywiście takich realizacji jest bardzo dużo, nawet w ostatnim roku powstało kilka filmów, że przywołamy tylko: „Na zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera czy „Filip” Michała Kwiecińskiego. My jednak przedstawiałyśmy swoje typy adaptacyjne zarówno w filmie polskim i światowym.

Bardzo szybko okazało się, że w większości są to filmy z ubiegłego wieku i tak z filmów polskich: „Ziemia obiecana” i „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, „Chłopi” Jana Rybkowskiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. Ponadto obie realizacje „Lalki”, jedna filmowa Jerzego Hasa, gdzie bardziej podobała nam się Beata Tyszkiewicz jako Izabela i druga – serial Ryszarda Bera, w którym był lepszy Wokulski – Jerzy Kamas i Rzecki – Bronisław Pawlik. Za bardzo interesujące uważamy dwa filmy Jerzego Hasa „Pamiętnik znaleziony w Saragossie” i „Sklepy cynamonowe”.

Oczywiście nie obyło się bez dygresji czyli ciekawostek o filmach, które przygotowała moderatorka. Dowiedzieliśmy się, że „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jest jedyną polską powieścią, która doczekała się światowej ekranizacji. Miało to miejsce w roku 1922 we Włoszech, a kolejna była w Hollywood w 1951 roku. Z kolei film „Krzyżacy” Aleksandra Forda, który powstał w oparciu o sienkiewiczowską powieść obejrzało 32 miliony widzów.

W kinie światowym naszymi typami są: „Przeminęło z wiatrem”  Victora Fleminga, „Pożegnanie z Afryką”  Sydneya Pollaka, „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli, „Śniadanie u Tiffany’ego” Blake’a Edwardsa i „Lot nad Kukułczym gniazdem” Milosza Formana.

Mimo, że frekwencja nie dopisała, było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)