komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

Niezwykle rzadki banknot trafi do Muzeum Papiernictwa już w najbliższym piątek!

środa, 2.12.2020 11:16 , komentarze: 0 , odsłony: 1089

Jeden z najrzadszych polskich banknotów 4 grudnia trafi do zbiorów Muzeum Papiernictwa. Oficjalnego przekazania dokona Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego w Warszawie. Zakup banknotu o nominale 1000 zł z 1794 r. został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Unikatowy pieniądz jest najwyższym nominałem biletów skarbowych czasów insurekcji kościuszkowskiej. Został wydany w nakładzie 1000 sztuk. Tylko 1000 sztuk! Zaprojektował go Jędrzej Kapostas we współpracy z Karolem M. Gröllem. Idealnie zachowany egzemplarz został wydrukowany w orientacji pionowej, na papierze czerpanym z niderlandzkiej wytwórni J. Honig&Zoonen. Posiada znaki zabezpieczające w kształcie dużych liter: B i S, które są skrótem od nazwy „bilet skarbowy”. Imitują one znaki wodne. W górnej części awersu znajdują się symbole wolności oraz po lewej stronie Orzeł, po prawej - Pogoń. Papierowy pieniądz posiada odręczną numerację i podpisy.

Muzeum Papiernictwa nabyło powyższy nominał w drodze pierwokupu podczas październikowej aukcji przeprowadzonej przez Gabinet Numizmatyczny Damiana Marciniaka w Warszawie. Właściciel firmy 4 grudnia o godz. 12.00 dokona oficjalnego przekazania tego XVIII-wiecznego egzemplarza. Chwila ta zostanie uwieczniona podczas transmisji on-line, dostępnej na muzealnym Facebooku. Tym samym banknot wzbogaci niemalże kompletną kolekcję biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej, będących w posiadaniu Muzeum Papiernictwa. Do uzupełnienia pozostanie jedynie równie rzadka pięćsetka z 1794 r.

O godz. 10.00 D. Marciniak wygłosi prelekcję pt. „Banknoty insurekcji kościuszkowskiej i ich koronny nominał” Relacja z tego wydarzenia zostanie udostępniona w późniejszym terminie na naszym kanale YouTube.

 

Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 11.1.2021 18:39
poniedziałek, 11.1.2021 09:52
2
poniedziałek, 4.1.2021 10:55
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele